Rusko nabídlo USA "konkrétní plán" k ukončení syrské krize

Moskva - Američané studují reálný plán na konečné řešení války v Sýrii. Potvrdil to ministr zahraničí Sergej Lavrov a zároveň vyjádřil obavy, že humanitární rétorika slouží spíše brzdí snahu o ukončení syrského konfliktu.

Sergej Lavrov se svěřil deníku MK s konkrétními údaji. "Během našich kontaktů s Washingtonem jsme navrhli zcela konkrétní plán, který je nyní předmětem zkoumání ze strany Američanů... Domnívám se, že jeho jednoduchá podstata napomůže Washingtonu, aby ho co nejdříve zvážil," vysvětlil ministr zahraničí s tím, že se jedná o rámcový dokument.

"Ve snaze změnit humanitární situaci v Sýrii s ohledem na skutečné schopnosti jsme podnikli v tomto směru další kroky k dosažení politického urovnání krize, což ve svém usnesení označujeme jako nutnou podmínku pro zahájení jakýkoliv smysluplných rozhovorů mezi Syřany," pokračoval Lavrov a dodal, že Moskva je stále častěji obviňována ze zhoršování situace svými leteckými útoky proti teroristickým skupinám v arabské oblasti. Rusko bylo dokonce vyzváno OSN k sestavení zprávy, co je v pozadí humanitární krize v Sýrii.

Západní média za příčinu označují selektivní, nekompletní pokrytí. K tomu se Lavrov rovněž vyjadřuje: "Jak můžete informovat o 40 000 civilistech v Madaye, kteří nedostávají dostatek jídla, léků a dalších základních potřeb, protože jsou obklopeny vládními jednotkami, a zároveň ignorujete skutečnost, že ve městě Deir ez-Zor trpí na 200 000n lidí, které blokují jednotky islámských bojovníků a jiných miliantních skupin?"

Město Deir ez-Zor je situováno ve východní Sýrii, kam ruské ministerstvo obrany v ledno dodávalo humanitární pomoc. Nyní je obklíčeno džihádisty IS. "Poskytli jsme leteckou humanitární pomoci obléhaným osadám, ke které došlo za podpory syrských vzdušných sil. A okamžitě jsme byli obviněni, že jsme shazovali materiál slepě bez záruk, že se bezpečně dostane do správných rukou. Vždycky si lze vymyslet nějaký důvod k obvinění," reaguje Lavrov.

Ruský ministr zahraničí a jeho americký protějšek John Kerry se minulý týden telefonicky spojili kvůli plánu na svolání schůze Mezinárodní skupiny pro podporu Sýrie (ISSG). Měla by se konat 11. února v Mnichově a obě strany by měly "zvážit všechny aspekty k zažehnání syrské krize". Oba diplomaté rovněž vyzvaly Bašára Asada a opoziční síly, aby "umožnily přístup oblastem země blokovaným jak ze strany vládních jednotek, tak ozbrojeným opozičním složkám k humanitární pomoci." Washington a Moskva jsou ochotny dohlížet a případně koordinovat akce poskytování pomoci do určitých oblastí Sýrie.

Související

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

Více souvisejících

Sergej Lavrov Rusko Sýrie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

V Česku se po povodních potvrdil první případ nebezpečné nemoci

Česko po povodních eviduje prvního nakaženého leptospirózou, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Jde o čtyřiašedesátiletého muže z Moravskoslezského kraje, jehož smetla záplavová vlna, takže se dostal do přímého kontaktu s kontaminovanou vodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy