Hodně chmurná vize: Co čeká svět po pádu Islámského státu?

Rakka - Rusko v pátek vydalo neověřenou zprávu, že se jím podařilo (možná) zabít vůdce Islámského státu, Abú Bakra Bagdádího. Po překvapivém oznámením se ihned objevili spekulace, co by ztráta jeho zakladatele znamenala pro IS, hnaného do kouta spojeneckými silami.

Max Abrahms, odborník na bezpečnost a analýzu mezinárodních vztahů, řekl serveru Newsweek, že odstranění by zřejmě nemělo příliš velký dopad na velení a kontrolu IS, ale by bylo velkým PR vítězstvím. Ve většině teroristických organizacích vrchní velitelé omezují své příznivce od páchání masivních a bezohledných násilných činů. Jejich odstranění tak často vede k nárůstu nekoordinovaných útoků. ISIS byl ale v tomhle směru "atypický", protože Bagdádí a další nejvyšší představitelé pravidelně povzbuzovali stoupence, aby se zapojili do náhodných násilných činů proti vojenským i civilním cílům.

Ztráta kultovní hlavy tak asi nezastaví IS v páchání jeho zvěrstev, ale může neopravitelnou symbolickou ztrátou, která může naznačovat selhání projektu chalífátu. To se mohlo projevit na menší počtu rekrutů.

Podle webu The Diplomat si americká administrativa (a dozajista nejen ta) musí položit následující otázky, které vyplývají z nevyhnutelné porážky IS v Sýrii a Iráku, jenž údajná smrt jeho vůdce předvídá. Těmito otázkami jsou: a) jaký bude dopad této vojenské porážky na stovky tisíc, ne-li milionů, sympatizantů a příznivců ISIS po celém světě, b) jaký dopad bude mít vojenská porážka na budoucí podoby politických a vojenských konfliktů v v zemích, kde ozbrojené skupiny IS nyní operují jako je Egypt, Libye, Afghánistán, Nigérie, Indonésie či Filipíny, c) jakou formu přijme další revoluční Islámský stát a v jaké zeměpisné oblasti bude zřízen (Pákistán, Libye, Afghánistán, Jemen, Katar či Saúdská Arábie)?

The Diplomat poukazuje na to, že existence islámského státu je pro muslimy natolik lákavá a tak spojená s jejich náboženstvím (které v počátku neznalo existenci rozdělení státu a náboženství), že nelze počítat s tím, že by se této idey vzdali i po neúspěchu Islámského státu. Možná poněkud naivně The Diplomat píše, že samotný islámský stát není ničím z principu špatným, v případě IS ale bylo špatné jeho provedení, které nevěnovalo pozornost míru, lidské bezpečnosti a hospodářské prosperitě.  

Nový IS?

IS má v několika zemích své pobočky, které nabývají na síle, a proto se nedá očekávat jeho úplné zmizení. Nicméně, i kdyby zmizelo jádro a tyto pobočky se ukázaly být mnohem méně schopné, ani tak není vyhráno. The Diplomat je přesvědčen, že vznik nástupce IS je neodvratný díky úspěchu IS v celosvětové mobilizaci radikálů. Současný americký ministr zahraničí Rex Tillerson sám tento depresivní scénář uznal, když před Senátem poznamenal, že po úspěšné likvidaci IS v Sýrii  „se promění na něco jiného."

Kongresový výzkumný útvar zveřejnil v lednu 2017, jen pár dní před tím uvedením Trumpa do úřadu, některé faktory, které mohou vést k pokračování či vytvoření nového IS. Jsou to: a) propojenost konfliktů a politických krizí v Iráku, Sýrii a dalších zemích, b) intervence a jejich vzájemné soupeření různých regionálních a mimoregionálních aktérů (Ruska, Íránu, Turecka a států Arabského zálivu) do těchto a jiných zemích, c) omezená mezinárodní protiteroristická a zpravodajská spolupráce, d) snadná dostupnost zbraní.

The Diplomat dodává, že velmi podstatným faktorem, který z očividných důvodů nebyl ve zprávě zmíněn, je neustávající radikalizace muslimů způsobená válečnými operacemi USA a jejích spojenců (jenž jsou často diktátorské režimy) proti „muslimským terorismům.“

Díky tomu se The Diplomat domnívá, že pokud USA něco potřebují učinit, není to pouze vést války proti terorismu a radovat se z válečných úspěchů proti IS. Dnešní protiteroristické operace se soustředí na zabránění návratu různých bojovníků do jejich domovských zemích, podle The Diplomat je ale třeba přemýšlet, jak příští IS bude vypadat a připravit se na něj. Varuje, že muslimské oblasti rozkládající se na námořní hranici mezi Indonésií a Filipínami jsou vysoce náchylné k přilákání radikálů toužících po pokračování IS.

Zatímco západní země se obávají návratu radikálů a nervózně vyhlížejí místo, kde by mohl nový IS vyrůst, Izrael vnímá zánik IS z jiné perspektivy. Pro Izrael je mnohem významnější, kdo nastoupí na trůn moci po IS, než kde se nový IS objeví. Podle The Jeruzalem Post vládnou v Izraeli obavy, že by vakuum vytvořené porážkou IS mohl obsadit Írán a jím podporované šiítské milice či Asad. The Jeruzalem Post doufá, že území ovládané IS získají Syrské demokratické síly či jiní rebelové, které Izrael nepovažuje za nebezpečné. Pokud ale toto přání něco vyjadřuje, tak především, jak výrazně je boj s IS a syrská občanská válka ovlivňována zájmy regionálních mocností. A to nejvýrazněji poukazuje na pravděpodobnost nového IS.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 44 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy