Noční můra USA se vrací? V čele IS by mohli stanout Husajnovi muži

Po zprávách, že vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí zahynul při ruském leteckém útoku, se množí spekulace o tom, kdo může stanou v čele samozvaného chalífátu, pokud se Bagdádího smrt skutečně potvrdí. Server RT na to konto vyzpovídal vojenského analytika Kamala Alama, experta na Blízký východ působícího ve výzkumném pracovišti Royal United Services Institute v Londýně.

Pocit křivdy

Mnoho expertů označuje za možné Bagdádího nástupce dva muže - Ijáda al-Obejdího a Ajáda al-Džumajlího. Oba v minulosti působili jako spolupracovníci svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Na rozdíl od Abú Bakra Bagdádího, který měl silné náboženské kořeny, sloužili Obejdí i Džumajlí v bezpečnostních složkách sekulární irácké strany Baas. Po Spojenými státy vedené invazi, která v roce 2003 odstavila toto uskupení od moci, se oba připojili k sunnitským povstalcům, jejichž část se následně transformovala právě v Islámský stát.

"Z čistě taktické perspektivy by to mohlo dávat smysl," odpovídá Alam na otázku, zda považuje za možné, aby se vedení Islámského státu chopili někdejší představitelé Saddámova bezpečnostního aparátu. Vysvětluje, že poté, co došlo k rozpuštění arabské armády Saddáma Husajna, mnoho bývalých baasistů bylo znepokojeno a přidalo se k sunnitskému povstání proti americkým okupačním silám a také proti Íránem podporovaným ši'ítským milicím.

Mnoho z těchto lidí nemuselo představovat ideologické stoupence Islámského státu či radikálního islámu obecně, ale cítili křivdu, když museli odejít z iráckých vládních struktur a že američtí vojáci postupují velmi tvrdě vůči arabským sunnitským kmenům, poukazuje expert. Dodává, že by mohlo dávat smysl, pokud by někdo chtěl zaplnit vakuum po Bagdádím, jelikož mnoho vysoce postavených taktických válečníků Islámského státu vždy představovali bývalí baasisté a členové Saddámovy Republikánské gardy.

USA ignorovaly všechna doporučení

Myslí si tedy Alam, že Spojenými státy vedená koalice mohla takový vývoj předvídat, když svrhla Saddámův režim? "Domnívám se, že USA a Velká Británie zajisté ignorovaly všechny rady, kterých se jim dostalo ohledně rozkládání iráckého státu, především iráckých vojenských a bezpečnostních složek," konstatuje odborník.

Jednou věcí bylo dle analytika zbavit se Saddáma, ale tak systematická destrukce iráckého státu, která následně proběhla, mj. i za amerického civilního správce Paula Bremera, vedla ke katastrofě. Američané, včetně tehdejšího ministra zahraničí Colina Powella, zcela ignorovali doporučení, připomíná Alam.            

 "Je to zajisté něco, o čem mluvil prezident Trump ve své kampani, když kandidoval na prezidenta," konstatuje expert v reakci na otázku, zda dojde v reakci na vývoj a Iráku, Sýrii a Libyi k přehodnocení americké politiky změny režimů. Trump velmi jasně říkal, že ve změnu režimů a prosazování amerických hodnot v jiných zemích nevěří a to, k čemu došlo v Iráku, Libyi a Afghánistánu, rázně odmítal, připomíná analytik.    

Za dobu, kdy je Trump skutečně v úřadu, se zřejmě mnohé změnilo, soudí Alam. Poukazuje, že Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu, posílají další vojáky do Sýrie, zatímco nový francouzský prezident Emmanuel Macron prohlašuje, že odstranění syrského prezidenta Bašára Asada již není prioritou, protože by nedávalo jakýkoliv smysl.

V Evropě i Spojených státech existují kruhy, které nyní tvrdí, že změna režimů na Blízkém východě nepomohla, ale naopak přinesla více chaosu, a tudíž není prospěšné odstraňovat stabilní, silné junty a vlády, uzavírá vojenský analytik.  

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Irák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy