Saudsko-íránské přetahování o moc bude mít nedozírné důsledky, hrozí opět válka

Rijád/Teherán - Již v roce 2016 zjistila izraelská armáda ve válce s Libanonem, že jsou v regionu velmi zranitelní. Izraelští vojáci patří k nejlépe vytrénovaným na světě, ale pokud stojí tváří tvář v odhodlání lidu, i ta nejlépe vybavená armáda může prohrát. Hizballáh, libanonská šiítská politická a militantní organizace vytrénovaná íránskými oddíly, Izraelcům uštědřila několik velkých ran.

Tehdy válka skončila jako menší, světově nevýznamný konflikt, dnes však chápeme, jak dlouhou tradici má vlastně v okolí íránský vliv. Libanon je tak dneska chycen do sporu, který sám nezačal. Neustálé soutěžení mezi Íránem a Saudskou Arábií nabírá na síle a pro region to může mít katastrofické následky.

Sunnitská většina v saudské Arábii je dlouhodobě ve sporu se šíítskými milicemi, zvláště těmi, které pocházejí nebo mají vztahy na Írán. Korunní princ Mohamed bin Salmán je nejen přímým dědicem saudskoarabského trůnu, i přes svoje mládí je nesmírně progresivní a dnes je už prakticky vládcem země.

Nejen, že je princ vzdělaný zejména v ekonomických reformách, má mnoho kontaktů a vztahů se zahraničními investory i politiky a je odhodlán vést saudskou arábii k modernizaci. Ze všeho nejvíc si je však vědom své síly a neváhá ani minutu, pokud ji má svým sousedům ukázat.

Na jednu stranu nesmírně moderní, na straně druhé i chladný a krutý. Jeho vztah s Íránem se dobře ilustruje právě na civilní válce v Jemenu, kde už zemřelo za posledních tři let alespoň 50 tisíc lidí včetně mnoho dětí, kdy Saudové podporují oficiální vládu, zatímco Írán zase lidové milice.

Ten samý scénář se opakuje nyní i v případě Libanonu. Saudové zašli údajně až tak daleko, aby zadrželi libanonského premiéra Saada Harírího, který má taktéž saudskoarabské občanství. Celý problém opět tkví v tom, kdo bude mít vliv na budoucnost Libanonu. Zatímco Saudové chtějí, aby Saad Harírí rezignoval, Íránci si přejí jeho setrvání v úřadu a zlegalizování nechvalně proslulého Hizballáhu.

Znamení nadcházející možné války je hned několik. Jednak prince Mohamed bin Salmán vyzval všechny saudskoarabské občany k odchodu z Libanonu, což je vždy vnímáno jako přípravy na krvavý konflikt. Nyní však světu dělá i starosti údajné izraelsko-saudské sbližování.

Obě země sice nejsou v takové pozici, aby mohly otevřeně spolupracovat, ale není pochyb o tom, že si vyměňují informace. Izraelcům se velmi hodí, kdyby Saudové chtěli vojensky zaútočit na Libanon, sami tak dostanou konečně možnost jednou provždy zasadit Hizballáh smrtelnou ránu, po čem touží už od roku 2006.

Zatímco generál izraelské armády Gadi Eisenkot veřejně před novináři prohlásil, že je ochoten kdykoliv poskytnout Saudské Arábii informace, izraleský ministr pro energetiku Yuval Steinitz šel ještě o krok dál. "Samozřejmě máme vztahy s okolními arabskými a muslimskými zeměmi, to není žádné tajemství. Vyměňujeme si potřebné informace, ale většinou se to snažíme tajit, pokud o to druhá strana, ať už Saudská Arábie nebo kdokoliv jiný, stojí," uvedl Yuval Steinitz.

Samotné izraelsko-saudské přibližování by ani tolik pozornosti nevyvolalo, kdyby ovšem se tak nestalo krátce poté, co Izrael provedl v armádě obrovské personální změny. Všechna znamení, když se poskládají dohromady, zatím ukazují na možnost, že na Blízkém východě už brzo dojde k velkým vojenským tažením a státy se na to teď připravují.

Saudové ovšem nejspíše nechtějí udělat jen útok na Libanon, svou akci zaměří nejspíše i na Sýrii, která má teď v regionu jednu z nejvíce ozbrojených armád kvůli bojům proti Islámskému státu. Jedním tahem si tak chce prince Mohamed bin Salmán nejspíše zajistit klid kolem sebe.

Do celého konfliktu pak musíme započít i intervenci ze strany USA a Ruska. Zatímco pozice USA je nejasná, kroky Moskvy jsou složité. Kreml má dobré vztahy jak se Saudskou Arábií, tak i s Izraelem, na druhou stranu v posledních měsících dává stále více najevo, že je mu blízký i Teherán. Rusko se tak konfliktu nejspíše přímo nezúčastní, komu bude však dodávat zbraně může mít velký vliv na výsledek války.

V neposlední řadě je třeba si uvědomit i to, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí ve vlastní zemi obrovské kritice, tlaku i skandálům, a co víc může přitáhnout pozornost obyvatel lépe, než právě válečný konflikt s dlouholetým nepřítelem? Na Blízkém východě je tak téměř vše připraveno k válce, teď záleží jen na tom, zda k ní skutečně dojde.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Izrael Írán

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 3 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 4 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 7 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

Matthew Perry od něj získával smrtící ketamin. Lékař u soudu přiznal vinu

Další zvrat nastal v kauze loňské smrti hvězdného herce Matthewa Perryho. Lékař Mark Chavez u losangeleského soudu přiznal vinu v souvislosti s obviněním, že herci zajistil ketamin. Chavezovi hrozí několikaletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy