KOMENTÁŘ | Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše

Celý svět s napětím sleduje eskalující napětí na Blízkém východě. Hrozí bezprostřední válka mezi Íránem a Izraelem, Spojené státy se připravují na nejhorší. Pokud Američané chtějí mít jistotu, že je některá země z blízkovýchodního regionu vůbec podpoří, měli by spolupráci s Izraelem ve válce proti Teheránu zvážit. 

Bezpečnostní situace na Blízkém východě za poslední týden nabrala rychle se zhoršující tendenci. Stojí za tím především smrt politického vůdce Hamásu Ismaila Haníji a vysokého představitele Hizballáhu Fuáda Šukra, obou pravděpodobně rukami Izraelců.

Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud.

Případný otevřený konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem zákonitě přivede do války také Libanon, který je už tak na pokraji ekonomického a politického zhroucení. Nasazení proíránských milic bude znamenat válku minimálně pro Sýrii, ne-li Irák. 

Izraelské letectvo, respektive armáda udeří právě na jejich území, pokud z něj budou vycházet jakékoli útoky. Připravovat na válku se musí i sotva suverénní Jemen, odkud působí proíránští Hutíjové. 

Navíc Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany. 

Základny ozbrojených sil USA se nacházejí po celém pobřeží Perského zálivu, v Egyptě, Turecku, Jordánsku, Kuvajtu, Ománu a především Iráku. K tomu všemu Američané na tureckém území dislokovali část svého jaderného arsenálu. Americké vojáky na své území pustili také Katařané a Spojené arabské emiráty.

Bezesporu jsou Američané schopni bojovat minimálně s Hizballáhem a Hamásem, pokud je o to Izrael požádá. Zatím sice konflikt zvládá sám, to se však brzy může změnit. Plnohodnotný útok Hizballáhu postaví před existenční hrozbu systém izraelské protivzdušné obrany Iron Dome a jeho kapacity by musela nahradit americká letadla, případně lodě. 

To se ukázalo už v dubnu, kdy americká, britská a francouzská letadla pomáhala sestřelovat drony a rakety vypálené z Íránu coby pomstu za smrt představitelů Íránských revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. 

Jenže nyní nehrozí jen útok Hizballáhu, zbraněmi chrastí už i Teherán. Írán je suverénním státem s vlastními ozbrojenými silami, jaderným programem a tolik potřebnou podporou z Moskvy. 

Případná americko-íránská válka by tak neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem. 

Nikdo totiž dost dobře neví, jak blízko je Írán k vývoji první jaderné zbraně – jestli se tak už nestalo. Je ale jisté, že ji použije velice ochotně, ať už proti Izraeli nebo americkým silám v regionu. Razantní kroky někdejšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa způsobily, že o íránském jaderném programu nemá přehled fakticky nikdo. 

Navíc ruská podpora Teheránu přidává do celého dilematu další nepříjemný prvek – hrozbu velkého konfliktu mezi NATO a Ruskem. Blízkovýchodní region se už několikrát projevil jako ideální bojiště pro znepřátelené světové mocnosti. Pokud se armády Severoatlantické aliance pustí do konfliktu s Ruskem, nemusí vůbec probíhat na východním křídle v Evropě – naopak si to obě strany mohou „vyříkat“ v nezainteresovaných zemích Blízkého východu. 

Pro kteroukoli ze stran je nutné myslet na to, že země Blízkého východu už nemusí být za „otloukánky“. Vybavenou a velmi bojeschopnou armádu má nejen Írán, ale i Saúdská Arábie, Egypt nebo třeba Jordánsko. S každým tímto aktérem je nutné počítat dříve, než se kdokoliv pustí do válečné konfrontace. 

Do celé rovnice je třeba přidat ještě faktor nechvalně známé nenávisti k samotné izraelské existenci. Zapojení Spojených států do války na straně Izraele nejednu zemi postaví před - dá se říct - až existenční dilema. Podpořit USA, nebo ne? Rijád poskytuje Američanům potřebnou podporu dlouhodobě, Turecko je jejich spojenec v NATO a Egypt by pravděpodobně nejraději zůstal úplně mimo. 

Jenže faktor Izrael mění vše. Jen málokterá země v regionu (jestli vůbec nějaká) se na jeho stranu dobrovolně postaví. Washington i jeho evropští spojenci budou muset vyvinout značné diplomatické úsilí, pokud chtějí získat podporu. 

Američané by nejlépe museli jít do mnoha akcí samostatně – bez Izraele – jestliže nechtějí, aby jejich dlouhodobí spojenci sestřelovali letadla mířící proti íránským milicím, respektive Íránu samotnému. 

Bez Izraele je dost dobře možné, že irácká armáda pomůže s likvidací proíránských milic na svém území, a že se do boje proti Teheránu postaví i jeho odvěký saúdskoarabský nepřítel. Američané musí donutit Izrael, aby si „hrál na vlastním písečku“ a likvidoval Hizballáh a Hamás tak, jako to dělá poslední dekády. 

Jedině tak Washington získá spojence do případné a snad nikým nechtěné války s Íránem. Samotná izraelská existence nedá polovině arabského světa spát už přes půl století a existuje jen pramálo možností, kdy s ním některá z blízkovýchodních zemí uzavře spojenectví. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.
Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

Více souvisejících

komentář USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Izrael Írán Hamás Hizballáh Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 4 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 4 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 5 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy