KOMENTÁŘ | Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše

Celý svět s napětím sleduje eskalující napětí na Blízkém východě. Hrozí bezprostřední válka mezi Íránem a Izraelem, Spojené státy se připravují na nejhorší. Pokud Američané chtějí mít jistotu, že je některá země z blízkovýchodního regionu vůbec podpoří, měli by spolupráci s Izraelem ve válce proti Teheránu zvážit. 

Bezpečnostní situace na Blízkém východě za poslední týden nabrala rychle se zhoršující tendenci. Stojí za tím především smrt politického vůdce Hamásu Ismaila Haníji a vysokého představitele Hizballáhu Fuáda Šukra, obou pravděpodobně rukami Izraelců.

Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud.

Případný otevřený konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem zákonitě přivede do války také Libanon, který je už tak na pokraji ekonomického a politického zhroucení. Nasazení proíránských milic bude znamenat válku minimálně pro Sýrii, ne-li Irák. 

Izraelské letectvo, respektive armáda udeří právě na jejich území, pokud z něj budou vycházet jakékoli útoky. Připravovat na válku se musí i sotva suverénní Jemen, odkud působí proíránští Hutíjové. 

Navíc Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany. 

Základny ozbrojených sil USA se nacházejí po celém pobřeží Perského zálivu, v Egyptě, Turecku, Jordánsku, Kuvajtu, Ománu a především Iráku. K tomu všemu Američané na tureckém území dislokovali část svého jaderného arsenálu. Americké vojáky na své území pustili také Katařané a Spojené arabské emiráty.

Bezesporu jsou Američané schopni bojovat minimálně s Hizballáhem a Hamásem, pokud je o to Izrael požádá. Zatím sice konflikt zvládá sám, to se však brzy může změnit. Plnohodnotný útok Hizballáhu postaví před existenční hrozbu systém izraelské protivzdušné obrany Iron Dome a jeho kapacity by musela nahradit americká letadla, případně lodě. 

To se ukázalo už v dubnu, kdy americká, britská a francouzská letadla pomáhala sestřelovat drony a rakety vypálené z Íránu coby pomstu za smrt představitelů Íránských revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. 

Jenže nyní nehrozí jen útok Hizballáhu, zbraněmi chrastí už i Teherán. Írán je suverénním státem s vlastními ozbrojenými silami, jaderným programem a tolik potřebnou podporou z Moskvy. 

Případná americko-íránská válka by tak neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem. 

Nikdo totiž dost dobře neví, jak blízko je Írán k vývoji první jaderné zbraně – jestli se tak už nestalo. Je ale jisté, že ji použije velice ochotně, ať už proti Izraeli nebo americkým silám v regionu. Razantní kroky někdejšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa způsobily, že o íránském jaderném programu nemá přehled fakticky nikdo. 

Navíc ruská podpora Teheránu přidává do celého dilematu další nepříjemný prvek – hrozbu velkého konfliktu mezi NATO a Ruskem. Blízkovýchodní region se už několikrát projevil jako ideální bojiště pro znepřátelené světové mocnosti. Pokud se armády Severoatlantické aliance pustí do konfliktu s Ruskem, nemusí vůbec probíhat na východním křídle v Evropě – naopak si to obě strany mohou „vyříkat“ v nezainteresovaných zemích Blízkého východu. 

Pro kteroukoli ze stran je nutné myslet na to, že země Blízkého východu už nemusí být za „otloukánky“. Vybavenou a velmi bojeschopnou armádu má nejen Írán, ale i Saúdská Arábie, Egypt nebo třeba Jordánsko. S každým tímto aktérem je nutné počítat dříve, než se kdokoliv pustí do válečné konfrontace. 

Do celé rovnice je třeba přidat ještě faktor nechvalně známé nenávisti k samotné izraelské existenci. Zapojení Spojených států do války na straně Izraele nejednu zemi postaví před - dá se říct - až existenční dilema. Podpořit USA, nebo ne? Rijád poskytuje Američanům potřebnou podporu dlouhodobě, Turecko je jejich spojenec v NATO a Egypt by pravděpodobně nejraději zůstal úplně mimo. 

Jenže faktor Izrael mění vše. Jen málokterá země v regionu (jestli vůbec nějaká) se na jeho stranu dobrovolně postaví. Washington i jeho evropští spojenci budou muset vyvinout značné diplomatické úsilí, pokud chtějí získat podporu. 

Američané by nejlépe museli jít do mnoha akcí samostatně – bez Izraele – jestliže nechtějí, aby jejich dlouhodobí spojenci sestřelovali letadla mířící proti íránským milicím, respektive Íránu samotnému. 

Bez Izraele je dost dobře možné, že irácká armáda pomůže s likvidací proíránských milic na svém území, a že se do boje proti Teheránu postaví i jeho odvěký saúdskoarabský nepřítel. Američané musí donutit Izrael, aby si „hrál na vlastním písečku“ a likvidoval Hizballáh a Hamás tak, jako to dělá poslední dekády. 

Jedině tak Washington získá spojence do případné a snad nikým nechtěné války s Íránem. Samotná izraelská existence nedá polovině arabského světa spát už přes půl století a existuje jen pramálo možností, kdy s ním některá z blízkovýchodních zemí uzavře spojenectví. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Izrael Írán Hamás Hizballáh Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy