Irák, několik desetiletí poznamenaný boji a smrtí, nemá slitování s těmi, kdo teď umírají kvůli koronaviru. Lidé odmítají poskytnout hřbitovy a pozemky pro hroby, márnice se plní oběťmi nemoci COVID-19. Kmenové zvyklosti jsou zákon a kmeny kategoricky odmítají poskytnout své pozemky k pohřbení lidí, jež zabil koronavirus, napsala agentura AFP.
Saada Malak i jeho bratranec narazili s tělem Saadova otce zemřelého na COVID-19 všude na odmítnutí. Nakonec vzdali svou snahu pohřbít ho a nechali tělo v jedné bagdádské nemocnici. "Toto je tak velká země a opravdu se v ní nenajde několik metrů čtverečních na pohřbení těch mrtvých? Otec zemřel před týdnem a my jsme od té doby nebyli schopni uspořádat pohřeb ani ho uložit do země," stěžuje si Malak.
Ve čtyřicetimilionovém Iráku je podle oficiálních údajů v řádu stovek nakažených. Testováno bylo ale jenom několik tisíc lidí a občané vládním údajům nedůvěřují. Řídí se hlavně kmenovými zvyklostmi.
Jeden z klanů před několika dny odmítl delegaci ministerstva zdravotnictví, která se pokusila pohřbít čtyři mrtvé v kraji severovýchodně od Bagdádu. Ministerští pracovníci pak zkoušeli štěstí jinde, jižně od metropole, ale tam je vyprovodily desítky rozhořčených lidí. Kolona se čtyřmi těly tak skončila u márnice, odkud mrtvé předtím vyzvedla.
O pohřbení Saadova otce se pokusil i bratrance Sálim Šammarí. Doprovodili ho policisté, ale ani to nepomohlo. "Hrozili nám a řekli, že nám zapálí auto. Přítomnost policistů byla k ničemu," řekl Šammarí. "Děláme to kvůli svým dětem a rodinám, proto odmítáme ty lidi pohřbívat ve svém okolí," řekl Iráčan, který nechtěl být jmenován.
Ministr zdravotnictví Džaafar Aláví ujistil, že z pohřbeného těla nehrozí žádná nákaza, ale přesto se ještě obrátil na náboženské autority, aby zakročily. Velký ajatolláh Alí Sistání vydal dekret, který ukládá, že tělo každého, kdo zemřel na koronavirus, musí být zabaleno do tří rubášů a že místní úřady musejí pohřeb umožnit.
Jenomže, jak upozornil jeden lékař, v provinciích Nadžaf a Karbalá, kde se nacházejí šíitské svatyně, ministerstvo zdravotnictví nemůže místním úřadům nic nařizovat. Sistání sídlí právě v Nadžafu. Lékař, který rovněž nesouhlasil se zveřejněním svého jména, řekl, že ví o případu, kdy na okraji provincie Nadžaf zastavili konvoj s tělem k pohřbení, totéž zažili příbuzní jiných zemřelých u Karbaly. "Teď máme čtyřicítku mrtvých, ale co se stane, když jich bude mnohem víc?" řekl lékař.
Podle Světové zdravotnické organizace připadá v Iráku na 10.000 občanů 14 nemocničních lůžek. Irák navíc sousedí s Íránem, kde je téměř 3000 mrtvých a více než 40.000 nakažených. Coby druhý největší exportér ropy v rámci zemí skupiny OPEC Irák na zdravotnictví vydává jenom 1,8 procenta svých příjmů. Propadající se ceny ropy znamenají pro zemi velké ztráty a vláda se začíná se žádostmi o přispění obracet na soukromý sektor, který ale v zemi téměř neexistuje, a rovněž na banky.
Irák čelí epidemii koronaviru v situaci, kdy jeho zdravotnictví má k dispozici na počet občanů méně lékařů než stále válčící Libye. Mnoho iráckých doktorů uprchlo kvůli násilí i kvůli obavám z únosu.
Iráčané mají strach obracet se na nemocnice, které mohou být koronavirem zamořeny, a hledají vlastní řešení. Murtada Zubajdí vystudoval technologii zdravotnického vybavení. Žije na jihu Iráku a zkonstruoval průhlednou buňku, která má uvnitř lůžko a k němu připevněnou lahev s kyslíkem. Buňka je klimatizovaná a je v ní televizor.
Irácké úřady vyhlásily do 11. dubna zákaz vycházení a zakázaly shromažďování, což se týká i pohřbů. "Nám už smrt nevadí. Teď přemýšlíme jen o tom, jak ty mrtvé pohřbít," říká Šammarí.
Související

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
Irák , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 41 minutami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 1 hodinou

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 1 hodinou

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 1 hodinou

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
před 2 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 2 hodinami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 3 hodinami

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 3 hodinami

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 4 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera
Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
Norskem otřásá nevídaný skandál. Nejstarší syn korunní princezny byl v pátek obviněn z několika případů znásilnění, sexuálního napadení a ublížení na zdraví. Předcházelo tomu deset měsíců vyšetřování.
Zdroj: Tereza Marešová