Al-Káida se přihlásila k útoku na Floridě

Teroristická organizace Al-Káida se dnes přihlásila k prosincovému úroku na americké základně Pensacola na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi. Informovala o tom agentura Reuters. Americký ministr spravedlnosti William Barr už v polovině ledna oznámil, že útok byl teroristickým činem a že byl motivován extremistickou ideologií.

Al-Káida
doporučujeme

"Gratulujeme našemu muslimskému národu a hlásíme se k operaci mučednického hrdiny, odvážného rytíře Muhammada bin Saída Šamráního," uvedla Al-Káida ve zvukové nahrávce. Tu dnes zveřejnila její jemenská odnož, která si říká Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Autenticitu nahrávky nebylo možné ověřit, upozornil Reuters.

Útok se stal začátkem prosince v jedné z učeben na vojenské základně v Pensacole na Floridě. Útočník podle policie použil krátkou střelnou zbraň, tři lidi usmrtil a osm dalších zranil. Šlo o příslušníka saúdskoarabského letectva, který se na základně účastnil výcviku. Proti útočníkovi zasahovali policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Za útočníka úřady označily jednadvacetiletého příslušníka saúdskoarabského letectva Muhammada Šamráního.

Americké velení v důsledku incidentu pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. Prověřili také ostatní vojenské studenty ze Saúdské Arábie, z nichž se rozhodli 21 vypovědět. Sice nenašli žádný důkaz, že někdo ze saúdskoarabských kadetů útočníkovi pomáhal, nebo o přípravě činu předem věděl, u 15 z nich se ale našly odkazy na dětskou pornografii a u 17 pak kontakty na sociálních sítích na radikální a protiamerický obsah.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Turecko udělá vše, co je nutné, pokud Ázerbájdžán požádá o vojenskou podporu, prohlásil dnes podle…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama