Benjamin Netanjahu váhá s žádostí o imunitu. Podle tisku se chová jako zločinec

Předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein rozhodne o případné imunitě pro premiéra Benjamina Netanjahua až po konzultaci s právním poradcem parlamentu. Oznámil to izraelský server Ynet. Netanjahu ve středu řekl, že o imunitu parlament požádá. Byl obviněn ve třech kriminálních kauzách a hrozí mu soud.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Většina izraelských komentátorů se dnes shodla, že Benjamin Netanjahu hraje o čas, protože parlament o jeho žádosti stěží rozhodne před dalšími volbami, které se budou konat v březnu.

Netanjahuovu žádost musí projednat příslušný parlamentní výbor, který ale nebyl ustaven po dubnových ani po zářijových volbách. Ani po jedněch se nepodařilo sestavit vládu opírající se o parlamentní většinu, a proto se budou 2. března konat třetí volby.

Netanjahu ve středu řekl, že v příštích dnech Edelsteinovi předá oficiální žádost o udělení imunity.

Autoři dnešních komentářů se shodují, že Netanjahu je nejzkušenějším hráčem politického pole v zemi a v minulých dvou volbách dokázal minimalizovat dopad vznesených obvinění na volební výsledek. O totéž se pokusí i potřetí. Jeho strana Likud skončila v dubnu první, v září těsně druhá. S časem podle analytika listu The Jerusalem Post Netanjahu počítá i tentokrát a doufá, že "své" voliče neztratí.

Benny Ganz, jehož formace Modrá a bílá je pro Likud nebezpečným soupeřem, hodlá vést kampaň po celé dva měsíce až do voleb. Pokud se mu nepodaří Netanjahua porazit, bude to jeho třetí promarněná příležitost, soudí jeruzalémský deník.

Právník Iddo Porat, s nímž hovořila stanice BBC, řekl, že o imunitě rozhodne většina v parlamentu, a tu nyní Netanjahu nemá. Podle něj hlavně levice tlačí na to, aby byl parlamentní výbor, který může imunitní řízení zahájit, sestaven navzdory tomu, že se země nachází znovu před volbami. Porat ale řekl, že není jisté, zda budou poslanci rozhodovat do voleb.

Deník The Times of Israel píše, že Netanjahu dává otázku viny stranou a chce nechat rozhodnout voliče. "Sestavuje soud, v němž nepůjde o to, co je správné a co není, ale jenom o to, kolik se podaří získat voličů," píše The Times of Israel.

Deník Haarec ironicky napsal, že nejlepším scénářem pro Netanjahua jsou čtvrté a pak třeba i páté volby. "Protože ví, že soud je nevyhnutelný, hraje o čas. Ve středu snížil laťku národní hanby na nejnižší příčku. Je pravda, že ještě nebyl usvědčen, ale jeho chování i slova jsou chování a slova zločince," napsal Haarec. Podle něj teď stojí u kormidla země "nejen premiér obviněný z korupce a podvodu, ale také kriminálník, který se schovává za imunitu, jež je neslučitelná s vážností činů, z nichž je obviněn".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama