Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další muslimské země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj k muslimům v některých evropských zemích ke způsobu, jakým se v Evropě zacházelo se židy před druhou světovou válkou. Informovaly o tom agentura AFP a DPA.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Erdogan tak pokračoval v kritických výrocích, které tento měsíc směřoval zejména na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a s nimiž začal po Macronově projevu z počátku října o nezbytnosti reformy islámu ve Francii.

"Narůstající islamofobie na Západě se změnila v rozsáhlý útok na naši knihu, našeho proroka a všechno, co považujeme za svaté," prohlásil dnes Erdogan. Podle něj islamofobie v některých evropských zemích dosáhla stejné úrovně jako zacházení se židy před druhou světovou válkou. "Muslimové zažívají dnes podobnou lynčovací kampaň, jaká byla vedena vůči židům v Evropě před druhou světovou válkou," citovala Erdogana DPA. "Jsou v pravém smyslu fašisté," řekl také Erdogan, aniž kohokoli jmenoval. Podle ně by měli evropští lídři "říct francouzskému prezidentovi, aby zastavil svou nenávistnou kampaň".

Turecký prezident reagoval na nedávná vyjádření Macrona, který po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Učitele v Paříži zavraždil v polovině října mladý Čečenec, jehož motivem bylo podle policie to, že pedagog před časem ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda

Vraždu, při níž Čečenec usekl učiteli hlavu, dnes označilo Turecko za "hrůznou". "Důrazně odsuzujeme hrůznou vraždu učitele Samuela Patyho a odmítáme toto barbarství. Tato vražda nemůže být žádným způsobem ospravedlněna," napsal dnes na twitteru mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Erdoganovu kritiku si Macron vysloužil začátkem října návrhem zákona proti radikálnímu islámu, který má být zveřejněn v prosinci a který má ve Francii posílit republikánské principy a sekularismus. Jeho součástí má být i návrh větší kontroly financí mešit a zákaz profesionální přípravy imámů v cizině.

Turecký prezident dnes také vyzval k bojkotu francouzského zboží. "Vyzývám své lidi. Nechvalte francouzské výrobky, nekupujte je," prohlásil Erdogan v televizí přenášeném projevu v Ankaře. Podle něj je výzva k nekupování francouzských výrobků odpovědí na obdobné výzvy k bojkotu tureckého zboží ve Francii.

Bojkot francouzských výrobků zahájily už o víkendu obchody v některých muslimských zemích. I tam reagovaly na Macronovo vyjádření ohledně práva na otištění karikatur proroka Mohameda. Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii, Alžírsku či Sýrii. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy.

Spor prezidentů Turecka a Francie vyostřil v sobotu Erdogan, když doporučil Macronovi, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. V neděli dodal, že "osoba", která stojí v čele Francie, je "dnem i nocí" posedlá Erdoganem. Elysejský palác už v sobotu označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a Paříž odvolala velvyslance z Turecka na konzultace.

Erdoganovy výroky v neděli odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell a dnes například i italský premiér Giuseppe Conte. "Osobní invektivy nepomáhají pozitivní agendě, kterou chce EU s Tureckem vést..Plnou podporu prezidentu Emmanuelu Macronovi," uvedl Conte.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrský prezident Bašár Asad a jeho žena mají koronavirus

08.03.2021 15:44 Syrský porezident Bašár Asad a jeho žena Asma mají pozitivní testy na covid-19. Oznámila to dnes…

Izrael začal s očkováním palestinských dělníků

08.03.2021 12:30 Izrael dnes zahájil očkování Palestinců, kteří pracují v Izraeli nebo v židovských osadách na…

Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

08.03.2021 08:38 Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu,…

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama