Írán přesunul australskou akademičku do nechvalně proslulé věznice

Íránské úřady přesunuly zadržovanou australskou vysokoškolskou učitelku Kylie Mooreovou-Gilbertovou do nechvalně proslulé izolované věznice Karčak. Podle serveru stanice BBC to uvedli íránští lidskoprávní aktivisté.

Věznice
doporučujeme

Specialistka na Blízký východ z univerzity v Melbourne byla zadržena v září roku 2018 a odsouzena k deseti letům vězení za špionáž. Mooreová-Gilbertová však veškerá obvinění popírá.

Podle jednoho z jejích přátel byla vysokoškolská pedagožka téměř dva roky ve vězení v metropoli Teheránu, kde však musela spát na zemi. Část trestu strávila na samotce a držela několik protestních hladovek. Podle některých zpráv ji také strážci bili kvůli tomu, že se snažila povzbudit své spoluvězenkyně tím, že jim posílala lístky se zprávami a psala jim vzkazy na zdi.

Podle zpravodajky BBC Caroline Hawleyové je přesun do věznice Karčak místními úřady často používán jako forma trestu pro íránské politické vězně. Podmínky jsou tam podle svědectví některých zadržovaných otřesné.

Mooreové-Gilbertové se zatím od jejího zadržení podařilo jen jednou zavolat ven z vězení, místním aktivistům tehdy řekla, že je ve velmi špatném stavu, trpí depresemi a nemůže jíst. V dopisech propašovaných z věznice Evín letos v lednu odmítla, že by pracovala pro západní tajné služby a vyjádřila obavy o svoje psychické zdraví. Odmítla rovněž údajně nabídku stát se íránským špehem.

Pedagožku se vzděláním z Cambridgské univerzity zadržela íránská policie na letišti v Teheránu v roce 2018, když chtěla odjet ze země po návštěvě odborné konference.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí exploze v Bejrútu vzrostl, 300 tisíc lidí přišlo o domov. Na…

06.08.2020 11:06 Počet obětí ničivé úterní exploze v Bejrútu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5000…

Čeští hasiči v Bejrútu se poprvé od příletu chystají do akce

06.08.2020 09:21 Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama