Írán přesunul australskou akademičku do nechvalně proslulé věznice

Íránské úřady přesunuly zadržovanou australskou vysokoškolskou učitelku Kylie Mooreovou-Gilbertovou do nechvalně proslulé izolované věznice Karčak. Podle serveru stanice BBC to uvedli íránští lidskoprávní aktivisté.

Věznice
doporučujeme

Specialistka na Blízký východ z univerzity v Melbourne byla zadržena v září roku 2018 a odsouzena k deseti letům vězení za špionáž. Mooreová-Gilbertová však veškerá obvinění popírá.

Podle jednoho z jejích přátel byla vysokoškolská pedagožka téměř dva roky ve vězení v metropoli Teheránu, kde však musela spát na zemi. Část trestu strávila na samotce a držela několik protestních hladovek. Podle některých zpráv ji také strážci bili kvůli tomu, že se snažila povzbudit své spoluvězenkyně tím, že jim posílala lístky se zprávami a psala jim vzkazy na zdi.

Podle zpravodajky BBC Caroline Hawleyové je přesun do věznice Karčak místními úřady často používán jako forma trestu pro íránské politické vězně. Podmínky jsou tam podle svědectví některých zadržovaných otřesné.

Mooreové-Gilbertové se zatím od jejího zadržení podařilo jen jednou zavolat ven z vězení, místním aktivistům tehdy řekla, že je ve velmi špatném stavu, trpí depresemi a nemůže jíst. V dopisech propašovaných z věznice Evín letos v lednu odmítla, že by pracovala pro západní tajné služby a vyjádřila obavy o svoje psychické zdraví. Odmítla rovněž údajně nabídku stát se íránským špehem.

Pedagožku se vzděláním z Cambridgské univerzity zadržela íránská policie na letišti v Teheránu v roce 2018, když chtěla odjet ze země po návštěvě odborné konference.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama