Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může nastat třetí lockdown

V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě monitorovat dodržování stanovených opatření a po uplynutí testovacího režimu na základě získaných dat rozhodnou, kdy a za jakých podmínek se otevřou všechna nákupní centra. Z fotografií je patrné, že o nákupy panoval velký zájem, takže se u vchodů tvořily fronty. Jiná situace nebyla ani v případě venkovních trhů, které se nyní také otevřely. Počty nakažených v Izraeli přitom v posledních dnech stoupají.

Ulice Tel Avivu
doporučujeme

Otevření nákupních center schválil takzvaný koronavirový kabinet. Šest center bylo schváleno dříve a devět bylo vylosováno v noci na dnešek. Majitelé nákupních center o jejich dnešní otevření usilovali kvůli slevové akci Black Friday, kterou tradičně provázejí vyšší tržby.

Obchody zajišťující nepostradatelné zboží, například potraviny či léky, nově budou smět přijímat více zákazníků. Za porušení vládních nařízení majitelům nákupních center a provozovatelům obchodů hrozí pokuta ve výši 5000 šekelů (33.000 korun) za každý prohřešek.

Po uplynutí lhůty pilotního programu úřady ze zkouškového režimu vyvodí závěry a určí, kdy a za jakých podmínek se v Izraeli otevřou nákupní centra, uvedl The Times of Israel. Jisté je, že lidé budou muset nosit roušky a počty zákazníků budou omezeny. Zároveň mají být zavedena opatření, která zabrání tvoření front před vstupy. V rámci pilotního programu se otevřou také některá muzea a venkovní trhy.

Začátek testovacího režimu nicméně patrně nebyl hladký. Hned ráno se u vchodů otevřených nákupních center tvořily dlouhé fronty. Pole reportáže izraelského Kanálu 13 si ředitelé nákupních center stěžovali, že tvoření davů je nevyhnutelné vzhledem k tomu, že se otevřel jen omezený počet nákupních center. "Odsoudili nás k selhání," uvedl jeden nejmenovaný majitel obchodu.

Zákaznice Šira serveru Ynet řekla, že přišla nakupovat, jelikož se obává třetí plošné uzávěry. "Můj bratr bude brzy mít bar micvu, takže jsme rychle přišli, než zavedou další lockdown, abychom mu na obřad mohli koupit oblečení. Myslím, že lidem docházejí nervy, takže s otevřením nákupních center neměli na výběr," uvedla. Bar micva je židovský obřad, při němž je chlapec uveden do dospělosti po dovršení 13 let.

Izraelský ministr financí Jisrael Kac dnes odmítl, že otevírání obchodů povede k další uzávěře. Hovořil přitom na přelidněném venkovních trhu v Jeruzalémě. Z fotek je patrné, že všichni na místě měli roušky.

Měsíční celoplošnou uzávěru Izrael zavedl 18. září. Masivní šíření infekce se podařilo zpomalit. Tvrdá opatření ale zároveň paralyzovala ekonomiku a veřejný život. Nákupní centra v zemi jsou od té doby zavřená a výjimku z opatření doposud měly pouze obchody s nepostradatelným zbožím, například potravinami, které se v nich nacházejí. Tento měsíc se opět otevřely kamenné obchody mimo nákupní centra. Limit zákazníků v těchto obchodech byl ve středu navýšen ze čtyř na deset. Krámky se po otevření setkaly s přívalem zákazníků, kteří mnohdy nedodržovali bezpečné rozestupy ve frontách u vstupů.

Zdravotní experti varují, že na další rozvolňování je vzhledem k epidemické situaci příliš brzy. Je podle nich možné, že země bude muset nakonec zavést již třetí plošnou uzávěru.

Zhruba devítimilionový Izrael za uplynulý den podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenal 1072 nových případů nákazy koronavirem. Provedeno bylo více než 50.000 testů, přičemž míra pozitivních nálezů stoupla na dvě procenta z 1,8 zaznamenaných o den dříve. S onemocněním covid-19 zemřelo dalších pět lidí. Od začátku pandemie se tak nákaza koronavirem v Izraeli potvrdila u 333.443 lidí a 2834 zemřelo. Aktivních případů nákazy je nyní v zemi 9575, z toho 275 lidí je ve vážném stavu a 117 z nich je na ventilátorech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama