Izrael odmítl žádost Britů o prodej ventilátorů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl žádost britského ministra zahraničí o zaslání ventilátorů Británii. Informovala o tom dnes izraelská televizní stanice Channel 13. Podle ní mělo o nákup ventilátorů z Izraele zájem několik britských podniků.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Britský ministr zahraničí Dominic Raab o ně žádal minulý týden, kdy byl premiér Boris Johnson na jednotce intenzivní péče kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19.

Izraelský ministr hospodářství Eli Cohen export ventilátorů z Izraele zakázal. Raab telefonoval Netanjahuovi a žádal ho, aby udělal pro Británii výjimku. Podle izraelské televize mu premiér řekl, že Izrael nyní potřebuje tato zařízení pro sebe.

V Izraeli si ještě před vydáním Cohenova zákazu objednalo 30 ventilátorů také Španělsko, avšak ani tento prodej se neuskutečnil, protože ho zmařil izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

V Izraeli je koronavirem nakaženo přes 12.500 lidí a 130 pacientů tam zemřelo. Ve vážném stavu je 180 lidí a 133 je napojeno na ventilátory.

Netanjahu má ve čtvrtek jednat se štábem pro koronavirus o případném uvolňování omezení. Ministerstvo zdravotnictví, které bude na schůzce zastoupeno, se domnívá, že situace v Izraeli není dostatečně stabilní na to, aby bylo možné začít odvolávat vydaná omezení. Ministerstvo financí je ale toho názoru, že prodlužování omezení nenávratně poškodí ekonomiku.

Netanjahu večer zahájil konzultace s vůdcem uskupení Modrá a bílá Bennym Gancem. Prezident jim prodloužil do dnešní půlnoci místního času (23:00 SEČ) termín na dohodu o společné vládě. Podle izraelských médií se zatím politici neshodli na dvou klíčových tématech, což je jmenování soudců a zákon, který Gancovi zaručí, že se v rotačním systému stane premiérem po Netanjahuovi.

I za této situace může podle deníku Haarec Ganc oznámit, že se mu podařilo koalici sestavit, a dostal by další týden na dokončení vyjednávání, než vládu formálně představí. Pokud to Ganc neudělá, požádá prezident Reuven Rivlin poslance, aby si pro post premiéra vybrali jiného kandidáta, jehož podpoří nejméně 61 ze 120 členů parlamentu. Když nebude úspěšný, čekají Izrael další volby, které by byly od loňského dubna čtvrté.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita Al-Aksá otevřela brány. Třetí nejposvátnější místo islámu bylo…

31.05.2020 08:31 Jeruzalémská mešita Al-Aksá, která je třetím nejposvátnějším místem islámu, se dnes znovu otevřela…

Svržení íránského režimu je jediná možnost, tvrdí američtí analytici

31.05.2020 00:01 NÁZOR - Změna íránského režimu je jedním z největších tabu americké zahraniční politiky, konstatují…

Izraelští policisté omylem zastřelili neozbrojeného Palestince

30.05.2020 11:03 Izraelští policisté dnes u Starého města v Jeruzalémě zastřelili neozbrojeného Palestince.…

Napětí ve východním Středomoří roste, Turecko chce začít s ropnými vrty

30.05.2020 08:54 Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy