Kazachstán po podpisu mezinárodního paktu zrušil trest smrti

Kazachstán se dnes připojil k zemím, které zrušily tresty smrti. Stalo se tak poté, co prezident Kasym-Žomart Tokajev podepsal zákon o ratifikaci příslušného protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech. Podle agentury TASS to oznámil úřad kazašského prezidenta.

Kazachstán
doporučujeme

Kazachstán protokol podepsal už v září loňského roku, oficiálně se k němu země ale připojila až dnešním podpisem hlavy státu pod ratifikační zákon. Z protokolu signatářským státům vyplývá povinnost neuplatňovat trest smrti a přijmout veškerá nezbytná opatření k jeho zrušení v rámci své jurisdikce. Jedinou výjimkou je použití absolutního trestu v době války.

V současnosti v zemi platí moratorium na trest smrti. Bývalý prezident Nursultan Nazarbajev 17. prosince 2003 oznámil časově neomezené zastavení výkonu tohoto trestu, a to až do rozhodnutí o jeho zrušení. Toto opatření vstoupilo v platnost hned 1. ledna následujícího roku.

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech byl přijat na zasedání Organizace spojených národů v New Yorku 19. prosince 1966. Tato mezinárodní smlouva vstoupila v platnost 23. března 1976 a dosud k ní přistoupilo 168 států.

Mezi zeměmi, kde se trest smrti stále vykonává, jsou Spojené státy a Čína. Jedinou z evropských zemí, kde se nejvyšší trest uplatňuje, je Bělorusko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama