Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem narušil ranní útok

Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho okolí. Krátce po vyhlášení bylo sice porušeno vypálením několika raket na Izrael, ale od tohoto ranního incidentu klid zbraní trvá. Izrael proto odpoledne zrušil bezpečnostní opatření v blízkosti Pásma Gazy, otevřel znovu hraniční přechody a zrušil omezení pro palestinské rybáře.

Israeli Air Force
doporučujeme

Podle médií začalo příměří platit v 05:30 místního času (04:30 SEČ). Jen několik hodin poté bylo ale na jih Izraele vypáleno pět raket, uvedla na twitteru izraelská armáda s tím, že dvě rakety zachytil protiraketový štít. Bilance předchozích útoků proti radikálům v Pásmu Gazy, které Izrael zahájil v úterý, podle Palestinců stoupla na 34 mrtvých a 111 zraněných. Na izraelské straně utrpěli zranění od šrapnelů či skla tři Izraelci. Mezi palestinskými oběťmi je 18 radikálů, osm dětí a tři ženy.

Příměří mezi skupinou Islámský džihád a Izraelem pomohl dojednat Egypt. Podle listu The Times of Israel souhlasila palestinská skupina Islámský džihád, že přestane odpalovat na izraelské území rakety a že zajistí, aby protesty podél hranice Pásma Gazy s Izraelem byly pokojné. Izrael podle listu naopak souhlasil, že nebude podnikat cílené útoky na členy Islámského džihádu a přestane střílet na protestující na hranicích.

Několik hodin před zveřejněním informace o příměří zahynulo při izraelském útoku na město Dajr al-Balah osm lidí. Podle palestinských úřadů šlo o členy jedné rodiny, mezi nimiž byla i jedna žena a jedno dítě. Útok si vyžádal také 12 zraněných. Podle izraelské armády byl jednou z obětí velitel Islámského džihádu Rasmí abú Malhús, který velí právě raketovým útokům.

Boje začaly v úterý, kdy izraelská armáda zabila při útoku na dům v Pásmu Gazy jednoho z vůdců Islámského džihádu. Tato skupina pak vypálila na Izrael na 450 raket.

Po 48hodinových bojích dnes armáda zrušila omezení vyhlášená předtím ve městech a vesnicích u hranice s Pásmem Gazy. Znovu otevřeny jsou hraniční přechody Erez a Kerem Šalom a palestinští rybáři mohou opět vyplouvat na moře do vzdálenosti 27 kilometrů od břehů. Vzhledem k trvajícímu klidu policie znovu nechala zprůjezdnit silnice na jihu Izraele.

Izraelská armáda své útoky v Pásmu Gazy, které mířily i na soukromé domy, hájí. Jak dnes uvedl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus, velitelé Islámského džihádu své domy využívají i jako sklady zbraní, čímž z nich dělají legitimní cíle. Další informace o útoku, při kterém zahynulo několik členů jedné rodiny, nevěděl, nicméně radikálové podle něj využívají své rodiny jako lidské štíty. "Všechny naše operace jsou promyšlené, přiměřené a zaměřené jen na vojenské cíle patřící Islámskému džihádu," dodal Konrikus.

Proti počínání armády v Pásmu Gazy dnes ale protestovali arabští studenti univerzity v Tel Avivu. Na akci jich přišlo několik tisíc s hesly jako Žádný důvod neospravedlňuje zabíjení nevinných lidí, Zabíjení nevinných je terorismus, nikoli válka proti terorismu.

Podle nejmenovaného izraelského představitele je klid zbraní podmíněn tím, co se bude dít v terénu. Doplnil, že vůči Islámskému džihádu nebyly učiněny žádné ústupky a že Izrael zůstává ostražitý. "Ublížíme těm, kteří budou ubližovat nám," uvedl tento zdroj citovaný listem The Jerusalem Post. "Izrael dosáhl svých operačních cílů. Islámský džihád byl významně zasažen, infrastruktura byla zničena a zabito bylo přes 20 teroristů," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama