Netanjahu ocenil tvrdé americké sankce vůči Íránu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ocenil tvrdé sankce, které zavedly USA vůči Íránu. Finanční tlak podle něj vedl k protestům proti íránské vládě v celém regionu. Ještě před svou schůzkou s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem Netanjahu vyzval k ještě tvrdším krokům proti vládě v Teheránu, informovala agentura AP.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Americké sankce "vyvolaly ekonomické problémy i politické problémy," uvedl Netanjahu. Jak prohlásil, naděje, že by se k sankcím připojily i evropské země, se již vzdal. Existuje ale stále "široké spektrum" možností, jak tlak na Írán ještě zvýšit, dodal Benjamin Netanjahu.

Izrael považuje Írán za úhlavního nepřítele a Netanjahu je hlavním odpůrcem mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Podle izraelského premiéra se Írán snaží vyvinout atomovou bombu, což Írán odmítá. Židovský stát rovněž kritizuje zapojení Íránu do války v Sýrii, kde Teherán podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Vadí mu také íránská podpora nejrůznějších radikálních skupin v regionu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly dohodu. Teherán se v ní zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na rozsáhlý íránský trh, kde je 80 milionů lidí.

Americký prezident Donald Trump ale loni v květnu oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak zavedl proti islámské republice sankce. Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat.

Írán v polovině listopadu zasáhly protesty kvůli rozhodnutí vlády zvýšit o 50 procent ceny benzinu. Íránci vyšli do ulic, protože už tak jsou kvůli obnoveným americkým sankcím vystaveni velkým ekonomickým problémům. Nepokoje trvaly týden a podle organizace Amnesty International si vyžádaly přes 200 obětí.

Jak poznamenala agentura AP, demonstrace otřásly rovněž i dalšími dvěma zeměmi, kde vládly kabinety podporující Írán - Libanonem a Irákem. V obou státech přitom byli premiéři v reakci na protesty donuceni odstoupit.

"Jsme svědky toho, jak se íránské impérium otřásá. Viděli jsme demonstrace v Teheránu, demonstrace v Bagdádu i demonstrace v Bejrútu," uvedl Netanjahu. "Důležité je tlak vůči íránské agresi ještě zvýšit," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

13.08.2020 18:45 Aktualizováno Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který…

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama