Netanjahu označil zabití autistického Palestince za tragédii, přímo se ale neomluvil

Více než týden poté, co izraelská policie zastřelila v Jeruzalémě neozbrojeného autistického Palestince, označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu incident za tragédii a kondoloval jeho rodině. Napsala o tom agentura Reuters, která zároveň uvedla, že předseda vlády se v neděli za smrt muže, kterou lidé přirovnávají k zabití černocha George Floyda bělošským policistou v USA, přímo neomluvil.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Dvaatřicetiletý Ijád Hállak byl zastřelen izraelskou policií 30. května v jeruzalémském Starém městě. Policejní mluvčí tehdy uvedl, že policisté muže podezřívali, že má zbraň. Incident nyní vyšetřuje policejní odbor pro vnitřní záležitosti.

"Co se stalo Ijádu Hállakovi, je tragédie. Byl to muž s handicapy, s autismem, který byl podezříván, a (nyní) víme, že mylně, z terorismu," uvedl podle Reuters Netanjahu.

Palestinci přirovnávají zastřelení Hállaka k případu černocha Floyda, který zemřel v americkém Minneapolisu poté, co mu bělošský strážník bezmála devět minut klečel při zatýkání na krku. Hállakova pohřbu se minulý týden zúčastnily stovky lidí.

Podle palestinských činitelů a jeho rodiny měl Hállak vážnou formu autismu, zpanikařil po výzvě policie, a začal utíkat.

"Vím, že (policie) provádí šetření. Všichni sdílíme smutek rodiny," uvedl Netanjahu v projevu ke svému kabinetu. Ministrovi pro vnitřní bezpečnost Amiru Ohanovi přitom sdělil: "Očekávám, že tuto záležitost plně vyšetříte".

Izraelský ministr obrany Benny Ganc, který je centristickým partnerem v Netanjahuově koaliční vládě, se za Hallákovu smrt omluvil při jednání kabinetu už minulý týden. Netanjahu, který vedle něj seděl, se k tomu tehdy nevyjádřil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie odvrátila raketový útok jemenských povstalců, vyslali i…

13.07.2020 07:41 Vojenská koalice vedená Rijádem dnes oznámila, že zachytila a zlikvidovala čtyři balistické střely…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 17:22 Aktualizováno Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy