Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v blízkosti školy v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na 68. Uvádí to zdroje agentury Reuters, podle ministerstva vnitra je obětí 50. Zraněno bylo 165 lidí. Výbuch byl tak silný, že úřady a rodiny mají v některých případech problém identifikovat oběti a po některých stále pátrají. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle agentury Reuters před školou, kam docházeli chlapci i dívky, vybuchla pozdě odpoledne místního času bomba nastražená v autě. Krátce poté následovaly další výbuchy, které zasáhly prchající školáky.

Zástupce nemocnice Emergency, která přijala většinu zraněných při explozí, Marco Puntin uvedl, že ošetřeny byly hlavně dívky ve věku 12 až 20 let, informovala agentura AP. Školu zasaženou výbuchy navštěvovaly převážně dívky, uvedlo v sobotu ministerstvo školství.

Škola stojí v západní čtvrti Kábulu, kde žijí menšinoví Hazárové, kteří vyznávají převážně šíitských islám. Z tohoto důvodu v minulosti čelily řadě útoků s desítkami mrtvých. Například při útoku na školu v roce 2018 zemřelo 34 lidí. K mnohým násilným akcím se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která vede proti šíitům v Afghánistánu teroristickou kampaň.

Afghánské úřady ale označily v sobotu za viníky explozí povstalecké hnutí Tálibán. Tento názor vyjádřil v sobotu afgánský prezident Ašraf Ghaní. Krátce po explozi ale mluvčí Tálibánu odmítl, že by hnutí bylo strůjcem útoku a odsoudil ho.

Představitelé Hazárů kritizovali, že afghánská vláda není schopna zaručit jejich bezpečnost. Zvažují proto založení domobrany. Afghánské bezpečnostní síly uvedly, že posílily hlídky v metropoli, přiznaly však, že nemohou kontrolovat každou školu, mešitu či jiný možný cíl teroristického útoku.

Výbuch, který zabil převážně žáky a žákyně, vyvolal silné mezinárodní reakce. Odsoudili ho například papež František a či generální tajemník OSN António Guterres. Čínský velvyslanec v Afghánistánu vyzval USA a jeho spojence, aby odvelely své vojáky za země "zodpovědným způsobem" a zaručily tak bezpečnost v zemi.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama