Pompeo je v Izraeli. USA zakročí proti propagátorům bojkotu židovského státu, slíbil

Spojené státy okamžitě zakročí proti organizacím napojeným na hnutí, které prosazuje bojkot Izraele. V Jeruzalému to dnes řekl šéf diplomacie končící americké administrativy Mike Pompeo. Ministr je v Izraeli v rámci své současné cesty do Evropy a na Blízký východ.

Mike Pompeo
doporučujeme

Ekonomický, kulturní a vědecký bojkot Izraele kvůli jeho okupačním aktivitám prosazuje hnutí známé pod zkratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions).

"Chci dnes oznámit, že s okamžitou platností budeme identifikovat organizace zapojené do nenávistné kampaně vedené hnutím BDS a zastavíme americkou pomoc těmto organizacím," prohlásil Pompeo na tiskové konferenci, na níž byl také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ministr v únoru obvinil OSN z protiizraelského postoje, když OSN zveřejnila seznam podniků působících v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Tato sídliště jsou z pohledu mezinárodního práva nelegální, USA je ale za nelegální za současné administrativy přestaly považovat. Podle Pompea seznam vydaný OSN "usnadňuje" kampaň vedenou BDS.

BDS chce svými aktivitami Izrael přimět k ukončení okupace. Argumentuje situací v Jihoafrické republice, kde bojkot přispěl k ukončení režimu apartheidu. Izrael kampaň označuje za projev antisemitismu a ohrožení existence státu Izrael. V Izraeli přijali zákon, který zakazuje vstup na území lidem viněným z podpory BDS.

Podobně jako v případě židovských osad postupovala americká administrativa v otázce syrských Golanských výšin a loni uznala izraelskou svrchovanost nad tímto územím. I tam se dnes Pompeo chystá. "Budu dnes mít příležitost navštívit Golanské výšiny. Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat je za součást Izraele bylo historicky významné, jde prostě o konstatování reality," řekl dnes Pompeo.

Mluvčí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse k jeho záměru Golany navštívit řekl, že je to "projev aktivní spoluúčasti na okupaci".

Novináři dnes s Pompeem do osady Pesagot, která leží mezi Jeruzalémem a palestinským Ramalláhem, nesměli, ale představitel ministerstva zahraničí potvrdil, že Pompeo zavítal do tamního vinařství. Jeden z vinařů Jaakov Berg pojmenoval své červené víno po Pompeovi loni, když USA oznámily, že přestávají osady považovat za nelegální. Před ministrovou návštěvou řekl, že Izraelci nikomu pozemky neukradli. Palestinci naopak poukazují na to, že Izraelci víno pěstují na půdě, která patří jim.

Berg produkuje ročně 400.000 lahví vína a většinu ho vyváží. Po soudním sporu s Francií musí na etiketách uvádět, že jde o víno z okupovaného území a nikoli z Izraele. Berg ale na etiketu připojil hashtag #madeinlegality - vyrobeno legálně.

Pompeo dnes oznámil, že v USA bude export z osad označen jako izraelský. "Všichni výrobci do USA z oblastí, kde rozhoduje Izrael, mohou na své výrobky psát "Izrael", "Výrobek z Izraele" nebo "Vyrobeno v Izraeli", sdělil Pompeo v oznámení vydaném krátce po návštěvě vinařství. Agentura Reuters píše, že podle nedávného prohlášení čtyř republikánských senátorů má být na produkci z osad uvedeno "Vyrobeno na Západním břehu Jordánu".

Na Západním břehu dnes ministr navštívil také místo zvané Kasr al-Jahúd u řeky Jordán, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 14:54 Aktualizováno V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

01.12.2020 10:42 Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší…

Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další…

01.12.2020 08:45 Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených…

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama