Pompeo je v Izraeli. USA zakročí proti propagátorům bojkotu židovského státu, slíbil

Spojené státy okamžitě zakročí proti organizacím napojeným na hnutí, které prosazuje bojkot Izraele. V Jeruzalému to dnes řekl šéf diplomacie končící americké administrativy Mike Pompeo. Ministr je v Izraeli v rámci své současné cesty do Evropy a na Blízký východ.

Mike Pompeo

Ekonomický, kulturní a vědecký bojkot Izraele kvůli jeho okupačním aktivitám prosazuje hnutí známé pod zkratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions).

"Chci dnes oznámit, že s okamžitou platností budeme identifikovat organizace zapojené do nenávistné kampaně vedené hnutím BDS a zastavíme americkou pomoc těmto organizacím," prohlásil Pompeo na tiskové konferenci, na níž byl také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ministr v únoru obvinil OSN z protiizraelského postoje, když OSN zveřejnila seznam podniků působících v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Tato sídliště jsou z pohledu mezinárodního práva nelegální, USA je ale za nelegální za současné administrativy přestaly považovat. Podle Pompea seznam vydaný OSN "usnadňuje" kampaň vedenou BDS.

BDS chce svými aktivitami Izrael přimět k ukončení okupace. Argumentuje situací v Jihoafrické republice, kde bojkot přispěl k ukončení režimu apartheidu. Izrael kampaň označuje za projev antisemitismu a ohrožení existence státu Izrael. V Izraeli přijali zákon, který zakazuje vstup na území lidem viněným z podpory BDS.

Podobně jako v případě židovských osad postupovala americká administrativa v otázce syrských Golanských výšin a loni uznala izraelskou svrchovanost nad tímto územím. I tam se dnes Pompeo chystá. "Budu dnes mít příležitost navštívit Golanské výšiny. Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat je za součást Izraele bylo historicky významné, jde prostě o konstatování reality," řekl dnes Pompeo.

Mluvčí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse k jeho záměru Golany navštívit řekl, že je to "projev aktivní spoluúčasti na okupaci".

Novináři dnes s Pompeem do osady Pesagot, která leží mezi Jeruzalémem a palestinským Ramalláhem, nesměli, ale představitel ministerstva zahraničí potvrdil, že Pompeo zavítal do tamního vinařství. Jeden z vinařů Jaakov Berg pojmenoval své červené víno po Pompeovi loni, když USA oznámily, že přestávají osady považovat za nelegální. Před ministrovou návštěvou řekl, že Izraelci nikomu pozemky neukradli. Palestinci naopak poukazují na to, že Izraelci víno pěstují na půdě, která patří jim.

Berg produkuje ročně 400.000 lahví vína a většinu ho vyváží. Po soudním sporu s Francií musí na etiketách uvádět, že jde o víno z okupovaného území a nikoli z Izraele. Berg ale na etiketu připojil hashtag #madeinlegality - vyrobeno legálně.

Pompeo dnes oznámil, že v USA bude export z osad označen jako izraelský. "Všichni výrobci do USA z oblastí, kde rozhoduje Izrael, mohou na své výrobky psát "Izrael", "Výrobek z Izraele" nebo "Vyrobeno v Izraeli", sdělil Pompeo v oznámení vydaném krátce po návštěvě vinařství. Agentura Reuters píše, že podle nedávného prohlášení čtyř republikánských senátorů má být na produkci z osad uvedeno "Vyrobeno na Západním břehu Jordánu".

Na Západním břehu dnes ministr navštívil také místo zvané Kasr al-Jahúd u řeky Jordán, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje