"Reakce bude zdrcující." Írán pohrozil USA za snahu prodloužit zbrojní embargo

Íránský prezident Hasan Rúhání pohrozil "zdrcující odpovědí", budou-li Spojené státy usilovat o prodloužení zbrojního embarga proti Íránu v Radě bezpečnosti OSN. Embargo by mělo v říjnu skončit, ale USA daly najevo, že chtějí, aby byl zákaz prodloužen.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Podle dřívější informace agentury AP nechaly USA v RB OSN kolovat návrh prodloužení termínu, ale je téměř jisté, že návrh narazí na odpor Ruska a Číny, tedy stálých členů rady s právem veta a signatářů dohody s Íránem.

Rúhání ve svém dnešním projevu zopakoval výtky vůči USA, zejména tu o odstoupení Washingtonu od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Podle Rúháního to byl "hloupý omyl".

"Jestli se Amerika chce k této dohodě vrátit, měla by zrušit všechny sankce proti Teheránu a odškodnit jej za to, že sankce byly obnoveny. Pokud bude zbrojní embargo prodlouženo, bude íránská odpověď zdrcující," prohlásil prezident.

USA od dohody odstoupily v roce 2018 a postupně obnovují protiíránské sankce, které značně poškozují íránskou ekonomiku. Írán kvůli tomu také přestal plnit některé body dohody a překračuje už limity množství a výše obohacování uranu. Jeho vláda ale stále tvrdí, že dohodu vypovědět nechce. Kritizuje evropské signatáře za to, že nedokázali Teherán ochránit před dopadem amerických sankcí.

"Kroky Íránu v jaderném programu jsou zvratné, pokud ostatní partneři dohody splní své závazky a ochrání zájmy Teheránu," sdělil k tomu dnes prezident.

Ukončení zbrojních sankcí je zakotveno v rezoluci číslo 2231, která zaštiťuje jadernou dohodu z roku 2015 a která umožnila zrušení mezinárodních hospodářských sankcí proti Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Součástí ujednání bylo i stanovení říjnového termínu ukončení zbrojního embarga.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Írán zavedl povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

05.07.2020 14:07 V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového…

Anexe Západního břehu Jordánu může zruinovat desetiletí snah, obává se…

05.07.2020 00:01 NÁZOR - Izraelská vláda může brzy začít podnikat kroky k jednostranné anexi Západního břehu Jordánu…

V jaderné elektrárně v íránském Ahvázu vypukl požár

04.07.2020 18:20 V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu dnes vypukl požár. Informovala o tom polooficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy