Rusko vyzkoušelo v Sýrii nový tank T-14 Armata, výsledky testů utajuje

Rusko vyzkoušelo v Sýrii v bojových podmínkách svůj nový tank T-14 Armata. Podle agentury TASS to dnes bez bližších podrobností řekl ministr průmyslu Denis Manturov v rozhovoru, který poskytl televizní stanici Rossija-1.

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

"Ano, je to naprostá pravda, byly vyzkoušené (tanky T-14) v Sýrii," odpověděl podle TASS ministr na otázku televizní moderátorky. "V bojových podmínkách, v Sýrii, jak chápete, právě o testování takového druhu šlo. Proto jsme vzali v úvahu všechny nuance," dodal.

O tom, jak toto testování dopadlo, se Manturov nezmínil. Nicméně tvrdil, že sériové dodávky této nové těžké výzbroje armádním jednotkám by měly začít v příštím roce, přestože se ještě pracuje na úpravě, aby tank nebyl příliš drahý.

Každopádně o "té čtrnáctky" je podle ministra zájem také v zahraničí a už přišly předběžné objednávky. Jednat se o nich bude rovněž už napřesrok, poznamenal Manturov.

K přednostem tanku T-14 má patřit digitální zařízení, bezosádková věž a také účinná obrana. Tu tvoří speciální složení a konstrukce pancíře a aktivní ochrana schopná odklonit nebo zničit různé střely, včetně řízených. K výzbroji patří dělo ráže 125 milimetrů, kulomet ráže 7,62 milimetru a protiletadlový kulomet ráže 12,7 milimetru.

"Armata" je těžká pásová platforma, na níž mohou být postaveny tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, samohybná děla i další obrněná vozidla.

Tank se poprvé představil v roce 2015 na vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí. Ve výzbroji ruské armády měl být už v roce 2018, ale pokračující vývoj a úpravy výrobu zdržely. K nevýhodám patří zejména vysoká cena, která se podle expertů pohybuje kolem 250 milionů rublů (asi 85 milionů Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama