Turecko připravilo obžalobu kvůli vraždě novináře Chášukdžího

Istanbulská prokuratura připravila obžalobu 20 lidí, včetně dvou bývalých blízkých spolupracovníků saúdskoarabského korunního prince kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kritik vlády Saúdské Arábie, který žil před svou smrtí přes rok v exilu v USA, byl zabit v říjnu 2018 v Istanbulu na saúdskoarabském konzulátu, když si šel vyzvednout doklady kvůli svatbě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Džamál Chášakdží (novinář)
doporučujeme

Rijád, který tehdy smrt novináře na konzulátu v Istanbulu zprvu popíral, loni odsoudil za zabití Chášukdžího pět lidí k trestu smrti a tři osoby k trestům vězení. Osvobodil ale dva hlavní podezřelé - bývalého poradce korunního prince Saúda Kahtáního a exnáměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího. I tyto dva muže istanbulská prokuratura nyní obžalovala, píše Reuters.

S rozsudkem v procesu v Saúdské Arábii, který se konal s vyloučením veřejnosti a médií, loni vyjádřila nespokojenost mimo jiné organizace Novináři bez hranic (RSF), která ho označila za "výsměch".

Spravedlnosti jím nebylo učiněno zadost ani podle Turecka či zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva Agnes Callamardové, která případ vyšetřovala a vraždu označila za "mimosoudní popravu". Doporučila také zahájit vyšetřování korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

Džamál Chášukdží ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince, který loni připustil odpovědnost za vraždu s tím, že "se to stalo to v době, kdy na věci dohlížel". Princ ale odmítl, že by dal k vraždě pokyn.

Chášukdžího zmizení začala jako první prošetřovat turecká prokuratura. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že Chášukdží z konzulátu odešel. Jeho smrt přiznala až po více než dvou týdnech s tím, že byla vykonána zvláštním týmem bez vědomí korunního prince. Prohlídku konzulátu umožnil Rijád až téměř dva týdny po vraždě.

Zabití Chášukdžího bylo podle audiozáznamů citovaných tureckými médii nanejvýš brutální, připomíná agentura AFP. Jeho tělo bylo podle těchto zdrojů patrně rozčtvrceno, odvezeno z budovy a dosud se nenašlo.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Vražda vyvolala bezprostředně pobouření řady zemí, které ale nakonec nevedlo k téměř žádným konkrétním krokům vůči Saúdské Arábii, tedy významné ropné velmoci a americkému spojenci na Blízkém východě.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko má již 356 obětí koronaviru a přes 18 tisíc nakažených

02.04.2020 21:32 Počet zemřelých po nákaze koronavirem v Turecku dnes vzrostl na 356, za 24 hodin přibylo 79 dalších…

Izraelský ministr zdravotnictví a jeho žena mají koronavirus, Netanjahu v…

02.04.2020 19:53 Aktualizováno Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. S…

Koronavirus v muslimských zemích: Boj s COVID-19 komplikují pravidla islámu

02.04.2020 10:57 Pákistán zavedl v reakci na globální pandemii COVID-19 přísná ochranná opatření, včetně uzavření…

Počet obětí koronaviru v Íránu přesáhl 3000, přibylo 138 mrtvých

01.04.2020 14:49 Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3036, za uplynulých 24 hodin přibylo 138 mrtvých. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy