V letadle zříceném u Teheránu nebyli Češi. O katastrofě kolují spekulace

Podle informací českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle, které se dnes zřítilo u íránské metropole Teheránu, žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství a pokud měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce. Ukrajinský letoun spadl krátce po startu z letiště, při nehodě zahynulo nejméně 170 lidí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Podle informací ministerstva zahraničí byly mezi oběťmi desítky občanů jiných zemí než Íránu a Ukrajiny. "Byli mezi nimi Kanaďané, Švédové, ale žádní Češi," řekla Štíchová ČTK. Ministerstvo je podle ní v kontaktu s ambasádami v Íránu i na Ukrajině a s tamními úřady.

Ukrajinský ministr zahraničí mezitím uvedl, že při havárii zahynuli občané sedmi států, mezi kterými Česko, ani Slovensko nefiguruje. Podle Vadyma Prystajka zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové.

Íránská státní televize po havárii informovala, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Agentura Reuters píše o 176 obětech, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada a že většina obětí byli Íránci. Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžných informací i Ukrajina.

zdroj: YouTube

Média spekulovala o možné souvislosti neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Američané při pátečním raketovém útoku poblíž letiště v iráckém Bagdádu zabili íránského generála Kásema Solejmáního, který velel elitním oddílům Kuds a mnoho Íránců ho považovalo za národního hrdinu. Írán v reakci v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě základny v Iráku, na kterých jsou vojáci západní koalice vedené USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama