Vztahy Česka s Izraelem se ani po konci Netanjahua nemění

Změna izraelské vlády neznamená žádnou změnu ve vztazích České republiky s Izraelem. Do Česka dostal pozvání nový izraelský prezident Jicchak Herzog, Praha nadále usiluje i o společné jednání obou vlád. Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický ČTK řekl, že česká diplomacie navrhuje pro jeho konání druhé čtvrtletí příštího roku. Stropnický chválí české rozhodnutí otevřít od 1. března úřadovnu velvyslanectví v Jeruzalémě.

Naftali Bennett, izraelský premiér.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pondělí v úvodu porady českých velvyslanců v Praze shodně podpořili posílení diplomatického zastoupení v Jeruzalémě.

Izraelský parlament vyslovil v polovině června důvěru koaliční vládě, kterou vede Naftali Bennett z nacionalistické strany Jamina. Od nového kabinetu Stropnický neočekává změnu v přístupu k ČR. "V Izraeli vnímají, že některé jiné státy jim dávají najevo nějakou vstřícnost, ale bývá to třeba podmíněno nějakou konkrétní momentální situací. Oni čtou velmi přesně, že u nás je ta vazba kontinuální a opravdová," řekl.

Pozvání do Česka už dostal prezident Herzog, který se ujal funkce v červenci. "Neříkám, že příští měsíc, ale může v dohledné době Prahu navštívit," uvedl Stropnický. Ambicí zůstává i to, aby se v Česku uskutečnilo společné jednání vlád obou zemí. Zatím naposledy spolu oba kabinety zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby.

Izraelská strana podle Stropnického na české návrhy ohledně mezivládního jednání reaguje vlídně. "Ale protože se dělo, co se dělo, tak to nebylo možné. Vlády byly těsně před pádem nebo těsně po zvolení. Když k tomu přičtete covid-19, tak to opravdu nešlo, protože dokázat nakazit dvě vlády naráz, to by byl husarský kousek," uvedl. Z bezpečnostních důvodů by podle něj jistě nepřijeli všichni izraelští ministři, ale například premiér s dalšími pěti zástupci. "V tomto kalendářním roce jednání stoprocentně nebude, je určitá šance na příští rok. Já se budu snažit, aby to byl třeba druhý kvartál, ale to je návrh z české strany," řekl.

Velvyslanectví ČR nadále sídlí podobně jako zastupitelské úřady většiny zemí v Tel Avivu. Otevření úřadovny v Jeruzalémě odsoudily v březnu palestinská samospráva či Liga arabských států (LAS) a označily jej za porušení mezinárodního práva. Babiš i Kulhánek tento týden hovořili o posílení zastoupení v Jeruzalémě. "Já tu větu zaznamenal samozřejmě taky a vnímal ji spíše lehce dozadu v tom, že jsme na jaře otevřeli svou pobočku," řekl Stropnický.

Podle velvyslance zvítězila po složitých jednáních správná varianta, kdy Česko má v Jeruzalémě svou kancelář s vlajkou, státním znakem, jedním diplomatem a dalším člověkem na administrativu. "Dělají především konzulární záležitosti, ověřování listin," řekl. Negativní reakce podle něj byly spíše "obligatorní". "Můj kolega z (palestinského) Ramalláhu, kde máme styčný úřad, byl předvolán na tamní ministerstvo," řekl. Ze strany dalších arabských států reakce nebyly, Stropnický spíš vnímal "velké ticho" od některých evropských zemí, které mají k Izraeli dál než ČR.

Izrael v posledních dnech hlásí nejvyšší nárůsty potvrzených nákaz covidem-19 za půl roku, země přitom patří k premiantům v rychlosti očkování. Podle Stropnického by si mohly ČR a evropské státy vzít ze země příklad v tom, jak rychle rozhoduje. "Je třeba se poradit, rozhodnout a konat. Tuhle úsečku nelze donekonečna natahovat," uvedl.

V Izraeli podle něj rázné rozhodování pramení z permanentního ohrožení. "Když se rozhodne, tak se to prostě udělá, ne že se to prostě všemi silami zpochybňuje. Tam jsou taky odpůrci očkování, ale nedělá se z toho málem občanská válka," uvedl. Lidé, kteří v Česku zpochybňují očkování, podle něj na rozdíl od Izraele dostávají velký prostor.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama