Bolsonaro se vrátil do Brazílie, opozice ho vítá jako lídra

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se dnes po třech měsících vrátil ze Spojených států do vlasti. Po příletu letadla z Floridy jej na letiště v metropoli Brasília přišly pozdravit stovky jeho příznivců, napsala agentura Reuters. Opozice si slibuje, že se bývalý prezident po návratu domů postaví do jejího čela, sám Bolsonaro ale svou vůdcovskou roli překvapivě zpochybnil.

Před odletem z amerického Orlanda dnes tento krajně pravicový politik v rozporu se svými dřívějšími prohlášeními řekl, že se do čela opozice proti současnému levicovému prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva nepostaví. "Nepovedu opozici, chci pomáhat svojí straně coby člověk se zkušenostmi," uvedl v rozhovoru s televizí CNN Brasil. Řekl také, že se chystá podpořit svou Liberální stranu (PL) v kampani před místními volbami, které se uskuteční příští rok.

Bolsonaro z Brazílie odcestoval v prosinci dva dny předtím, než měl po prohraných volbách předat prezidentský úřad svému nástupci. Svou porážku nikdy oficiálně neuznal. Agentura DPA připomněla, že se nenaplnilo očekávání, že Bolsonarův přílet si nenechají ujít tisíce jeho podporovatelů, na letiště se jich podle zveřejněných fotografií dostavily pouze menší skupinky.

Exprezident tvrdil, že do USA zamířil, aby si odpočinul, jeho kritici ale upozorňovali, že motivací pro odjezd za hranice mohlo být i vyšetřování, které Bolsonarovi v Brazílii hrozí. Stíhání by se mohlo týkat například podezření, že svými výroky podnítil nepokoje z 8. ledna v Brasílii, kde odpůrci nového prezidenta vnikli do budov prezidentské kanceláře, parlamentu a nejvyššího soudu. V té době byl Bolsonaro již na Floridě, své příznivce oslovoval především přes sociální sítě.

Související

Jair Bolsonaro

Soud zakázal exprezidentovi Bolsonarovi kandidovat do roku 2030

Pod dnešním rozhodnutí brazilského nejvyššího volebního soudu se bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro nebude moci ucházet o nejvyšší úřad v zemi až do roku 2030. Soud tak rozhodl kvůli jeho zneužití pravomocí, když loni před zahraničními diplomaty zpochybňoval důvěryhodnost elektronického volebního systému.

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Brazílie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 41 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 2 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lidstvo otevřelo brány do pekla, řekl v OSN Guterres. Změnám počasí můžeme ještě zabránit, míní Čaputová

Klimatická změna způsobená závislostí lidstva na fosilních palivech "otevřela brány do pekla" , prohlásil v projevu na úvod klimatického summitu Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku Generální tajemník OSN António Guterres. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se ale domnívá, že nejhoršímu scénáři lze stále zabránit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy