Bude lhát, pak vás zradí. Navalná varovala před vyjednáváním s Putinem

Julia Navalná, vdova po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalném, ostře varovala před jakýmikoliv vyjednáváními s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci v pátek prohlásila, že Putin „bude lhát, podvádět a v poslední chvíli změní pravidla“.

„Pokud se rozhodnete s ním vyjednávat, mějte na paměti, že bude lhát. Zradí vás,“ zdůraznila Navalná podle The Guardian. Podle ní existují pouze dvě možnosti výsledku jakékoli dohody s Kremlem: pokud Putin zůstane u moci, poruší ji, a pokud o moc přijde, dohoda ztratí svůj význam.

Navalná promluvila jen dva dny před prvním výročím smrti svého manžela, který loni v únoru zemřel ve vězení na Sibiři. Jeho smrt vyvolala celosvětové pobouření a mnozí ji považují za politicky motivovanou vraždu.

Navalná se na okraj konference setkala také s britským ministrem zahraničí Davidem Lammyem. Ten po schůzce sdílel na sociálních sítích fotografii a ujistil ji o britské podpoře v boji proti Putinovu režimu.

„Ujistil jsem ji, že Velká Británie udělá vše pro oslabení Putinových pokusů potlačit opozici,“ uvedl Lammy. Zároveň oznámil nové sankce zaměřené na blízké spolupracovníky ruského prezidenta.

Lammy se během summitu setkal také s americkým viceprezidentem JD Vancem. Po schůzce uvedl, že Spojené státy i Velká Británie se shodují na tom, že jakékoli mírové rozhovory s Ruskem musejí zahrnovat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Byl jsem povzbuzen našimi rozhovory o Ukrajině,“ řekl Lammy agentuře Reuters. „Sdílíme názor, že mír musí být trvalý a že Ukrajina musí být součástí jakékoli dohodnuté dohody.“

Jednání o ukončení války podle něj zatím nezačala. „Jsou to vlastně jen rozhovory o rozhovorech,“ vysvětlil s tím, že Západ bude pokračovat v podpoře Kyjeva. Lammy a Vance se bavili také o budoucnosti NATO, spolupráci v rámci bezpečnostního paktu AUKUS a zvláštním vztahu mezi Spojeným královstvím a USA.

Související

Více souvisejících

Julia Navalná David Lammy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy