Bývalý generální tajemník NATO předložil návrh, aby se Ukrajina připojila k vojenské alianci, ale zbavila se území okupovaných Ruskem. Uvedl to The Guardian.
Anders Fogh Rasmussen dlouhou dobu spolupracoval s Andrijem Jermakem, poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zejména před nedávným summitem NATO ve Vilniusu. Tento summit ovšem skončil bez pozvání Ukrajiny k vstupu do aliance.
Oba představitelé aktivně diskutují o tom, jak by mohla Ukrajina zapadnout do nové evropské bezpečnostní struktury, včetně praktických otázek týkajících se rozsahu členství Ukrajiny v NATO.
Rasmussen, který byl v letech 2009 až 2014 generálním tajemníkem NATO, uvedl, že plán částečného členství Ukrajiny nebude symbolizovat zmrazení konfliktu, ale bude znamenat odhodlání varovat Rusko, že nemůže zabránit Ukrajině v připojení k západní obranné alianci .
NATO uspořádá příští rok v létě ve Washingtonu summit k 75. výročí a otázka budoucího členství Ukrajiny bude jistě velkým tématem.
Ukrajinské vedení projevilo zklamání poté, co bylo na letošním summitu NATO, pod vlivem tlaku ze strany USA a Německa, obeznámeno, že pozvání pro Ukrajinu bude uděleno až tehdy, kdy to situace dovolí. Toto rozhodnutí bylo faktickým odmítnutím žádosti Ukrajiny o konkrétní termín pro vstup.
Namísto toho byly vztahy mezi Ukrajinou a NATO posíleny prostřednictvím vytvoření rady Ukrajina-NATO a dohodou o poskytnutí bezpečnostních záruk ze strany jednotlivých členů NATO.
Rasmussen zdůraznil, že otázku ukrajinského členství v NATO nelze příští rok znovu odložit. Uvedl: „Nastal čas udělat další krok a pozvat Ukrajinu do NATO. Potřebujeme novou evropskou bezpečnostní architekturu, ve které bude Ukrajina hrát klíčovou roli v rámci NATO.“
Ti, kdo se zasazují o členství Ukrajiny v NATO, byli ochromeni tím, že zemi ve válce téměř nebylo nabídnuto členství, protože podle článku 5 klauzule NATO o kolektivní sebeobraně jsou všechny členské státy NATO povinny přistoupit k aktivní obraně země, která je v konfliktu. Členství v NATO pro celou Ukrajinu by nyní znamenalo, že Rusku NATO oznámí, že se chystá vstoupit do války s Moskvou.
Vyloučení Ruskem okupovaného území z území NATO by podle Rasmussena snížilo riziko konfliktu s Ruskem. Odporuje názoru, že by to zamrzlo konflikt a předávalo by ukrajinské území Rusku. Argumentuje, že důvěryhodnost článku 5 by odradila Rusko od útoků na NATO a umožnila by Ukrajině efektivněji bránit své hranice. Rasmussen zdůrazňuje potřebu jasných záruk v rámci článku 5 a srovnává návrh s myšlenkou bezletové zóny, která by omezila ruské vojenské operace nad územím Ukrajiny.
Probíhají jednání o získání vojenských specialistů před příštím summitem NATO, aby propracovali detaily jejich nápadu, včetně toho, jak by bylo možné v souvislosti s posunem frontových linií nakreslit věrohodnou demarkační linii, která by ukazovala ukrajinské území považované za uvnitř NATO a území okupované Ruskem.
Rasmussen také sdělil, že od vstupu západního Německa do aliance v roce 1955 existuje nepřesný precedens a článek 5 se vztahuje na jeho území, ale ne na území východního Německa, uvádí deník The Guardian.
Podle Rasmussena existují tři klíčové důvody, proč by mělo být Ukrajině nabídnuto členství v NATO. Za prvé by Ukrajina v rámci NATO posloužila jako hráz proti rostoucí agresivitě Ruska. Zadruhé zdůraznil, že v dnešním světě neexistuje neutralita a tzv. šedé zóny jsou pro Putinovu agresi přitažlivé, což by členství v NATO eliminovat mohlo. Nakonec podotkl, že ukrajinská armáda, nyní zkušenější než většina evropských armád, by představovala přínos a inspiraci pro celou Evropu. Ukrajina v současné době vyjednává s 25 zeměmi mimo G7 bezpečnostní dohody v rámci Kyjevského bezpečnostního paktu, který slouží jako předstupeň plného členství v NATO. Dohody zahrnují transfer zbraní, zlepšený výměnu informací a podporu ukrajinského obranného průmyslu.
Související

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
válka na Ukrajině , Anders Fogh Rasmussen , NATO , Rusko , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák