Bývalý generální tajemník NATO předložil návrh, aby se Ukrajina připojila k vojenské alianci, ale zbavila se území okupovaných Ruskem. Uvedl to The Guardian.
Anders Fogh Rasmussen dlouhou dobu spolupracoval s Andrijem Jermakem, poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zejména před nedávným summitem NATO ve Vilniusu. Tento summit ovšem skončil bez pozvání Ukrajiny k vstupu do aliance.
Oba představitelé aktivně diskutují o tom, jak by mohla Ukrajina zapadnout do nové evropské bezpečnostní struktury, včetně praktických otázek týkajících se rozsahu členství Ukrajiny v NATO.
Rasmussen, který byl v letech 2009 až 2014 generálním tajemníkem NATO, uvedl, že plán částečného členství Ukrajiny nebude symbolizovat zmrazení konfliktu, ale bude znamenat odhodlání varovat Rusko, že nemůže zabránit Ukrajině v připojení k západní obranné alianci .
NATO uspořádá příští rok v létě ve Washingtonu summit k 75. výročí a otázka budoucího členství Ukrajiny bude jistě velkým tématem.
Ukrajinské vedení projevilo zklamání poté, co bylo na letošním summitu NATO, pod vlivem tlaku ze strany USA a Německa, obeznámeno, že pozvání pro Ukrajinu bude uděleno až tehdy, kdy to situace dovolí. Toto rozhodnutí bylo faktickým odmítnutím žádosti Ukrajiny o konkrétní termín pro vstup.
Namísto toho byly vztahy mezi Ukrajinou a NATO posíleny prostřednictvím vytvoření rady Ukrajina-NATO a dohodou o poskytnutí bezpečnostních záruk ze strany jednotlivých členů NATO.
Rasmussen zdůraznil, že otázku ukrajinského členství v NATO nelze příští rok znovu odložit. Uvedl: „Nastal čas udělat další krok a pozvat Ukrajinu do NATO. Potřebujeme novou evropskou bezpečnostní architekturu, ve které bude Ukrajina hrát klíčovou roli v rámci NATO.“
Ti, kdo se zasazují o členství Ukrajiny v NATO, byli ochromeni tím, že zemi ve válce téměř nebylo nabídnuto členství, protože podle článku 5 klauzule NATO o kolektivní sebeobraně jsou všechny členské státy NATO povinny přistoupit k aktivní obraně země, která je v konfliktu. Členství v NATO pro celou Ukrajinu by nyní znamenalo, že Rusku NATO oznámí, že se chystá vstoupit do války s Moskvou.
Vyloučení Ruskem okupovaného území z území NATO by podle Rasmussena snížilo riziko konfliktu s Ruskem. Odporuje názoru, že by to zamrzlo konflikt a předávalo by ukrajinské území Rusku. Argumentuje, že důvěryhodnost článku 5 by odradila Rusko od útoků na NATO a umožnila by Ukrajině efektivněji bránit své hranice. Rasmussen zdůrazňuje potřebu jasných záruk v rámci článku 5 a srovnává návrh s myšlenkou bezletové zóny, která by omezila ruské vojenské operace nad územím Ukrajiny.
Probíhají jednání o získání vojenských specialistů před příštím summitem NATO, aby propracovali detaily jejich nápadu, včetně toho, jak by bylo možné v souvislosti s posunem frontových linií nakreslit věrohodnou demarkační linii, která by ukazovala ukrajinské území považované za uvnitř NATO a území okupované Ruskem.
Rasmussen také sdělil, že od vstupu západního Německa do aliance v roce 1955 existuje nepřesný precedens a článek 5 se vztahuje na jeho území, ale ne na území východního Německa, uvádí deník The Guardian.
Podle Rasmussena existují tři klíčové důvody, proč by mělo být Ukrajině nabídnuto členství v NATO. Za prvé by Ukrajina v rámci NATO posloužila jako hráz proti rostoucí agresivitě Ruska. Zadruhé zdůraznil, že v dnešním světě neexistuje neutralita a tzv. šedé zóny jsou pro Putinovu agresi přitažlivé, což by členství v NATO eliminovat mohlo. Nakonec podotkl, že ukrajinská armáda, nyní zkušenější než většina evropských armád, by představovala přínos a inspiraci pro celou Evropu. Ukrajina v současné době vyjednává s 25 zeměmi mimo G7 bezpečnostní dohody v rámci Kyjevského bezpečnostního paktu, který slouží jako předstupeň plného členství v NATO. Dohody zahrnují transfer zbraní, zlepšený výměnu informací a podporu ukrajinského obranného průmyslu.
Související

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
válka na Ukrajině , Anders Fogh Rasmussen , NATO , Rusko , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková