Lars Fruergaard Jørgensen není jméno, které by bylo známé v každé domácnosti, ale jeho společnost a její lék ano. A právě úspěch farmaceutické firmy Novo Nordisk v posledních letech vynesl tohoto nenápadného Dána do popředí světového dění – dokonce až do pozice poradce dánské vlády ohledně politiky vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jeho příběh zprostředkoval server Politico.
Když Trump v minulosti prohlásil, že by mohl uvalit cla na Dánsko, pokud Kodaň nepřenechá Spojeným státům kontrolu nad Grónskem, dánská premiérka Mette Frederiksen se obrátila na skupinu předních podnikatelů a ekonomů, aby s nimi situaci konzultovala. Jedním z nich byl právě Jørgensen, výkonný ředitel Novo Nordisk, společnosti, která stojí za světově proslulými léky Ozempic a Wegovy.
Jørgensen je tichý, zdvořilý a nenápadný muž, který však vyvolává strach u gigantů rychlého občerstvení – právě jeho farmaceutické výrobky totiž dramaticky změnily trh s dietními produkty a léčbou obezity. Přestože sám sebe popisuje jako introverta, stal se klíčovou osobností nejen v dánském hospodářství, ale také v mezinárodních diplomatických kruzích.
Jørgensenova cesta na vrchol nebyla předem plánovaná. Po ukončení studií se ucházel o práci u čtyř firem a přijal první nabídku, kterou dostal – v roce 1991 nastoupil do Novo Nordisk jako ekonom. Neměl žádné velké ambice, ani si neuvědomoval, že jednou povede společnost, která se stane ekonomickou páteří Dánska.
„V prvních letech jsem se o svém původu moc nebavil. Vyrostl jsem na farmě, byl jsem první v rodině, kdo dokončil střední i vysokou školu. Ostatní pocházeli z akademických rodin a já jsem měl pocit, že jsou lepší než já,“ přiznal Jørgensen. Až mnohem později si uvědomil, že jeho skromné kořeny jsou spíše výhodou než nevýhodou.
Postupně se ve firmě dostával na vyšší pozice a učil se přizpůsobovat nečekaným výzvám. „Házeli mě do situací, o kterých jsem nic nevěděl. Musel jsem se naučit rychle rozpoznat podstatu problému a najít řešení,“ vzpomíná.
Skutečnou sebedůvěru získal až v roce 2017, kdy byl jmenován generálním ředitelem. Právě v této roli se poprvé ocitl ve středu pozornosti – a také v situaci, kdy musel radit premiérce, jak jednat s Trumpem.
Novo Nordisk se pod Jørgensenovým vedením stal jednou z nejúspěšnějších evropských firem. Společnost dosáhla v roce 2024 obratu 38,9 miliardy eur, z čehož 13,5 miliardy činil čistý zisk. Firma zajišťuje téměř polovinu růstu dánského HDP a její produkty – zejména léky na cukrovku a obezitu – jsou fenoménem na globálním trhu.
Ozempic a Wegovy, založené na účinné látce semaglutidu, způsobily revoluci v léčbě obezity. Zatímco Ozempic se původně používal k léčbě diabetu, jeho vedlejší účinek – výrazná redukce hmotnosti – vedl k vývoji Wegovy, který je dnes předepisován právě pro snižování váhy.
Tyto léky ovládly nejen medicínu, ale také popkulturu. O jejich účincích hovořili Elon Musk, Oprah Winfrey či Bernie Sanders, který dokonce prohlásil, že semaglutid „může být jedním z nejprodávanějších farmaceutických výrobků v historii lidstva“. V USA už jeden z osmi lidí užil Ozempic, Wegovy nebo jejich konkurenty.
Dánsko se pod tlakem Trumpových výroků o Grónsku ocitlo v diplomaticky nepříjemné situaci. Prezident hrozil nejen ekonomickými, ale i vojenskými kroky, pokud Kodaň odmítne jednat o prodeji strategicky důležitého arktického území.
Frederiksen proto svolala přední dánské podnikatele, aby jí pomohli formulovat odpověď. Lars Jørgensen se na této schůzce ukázal jako klíčový poradce, nejen díky ekonomické síle své firmy, ale i díky svému klidnému a analytickému přístupu.
Podle dánských diplomatů jeho styl perfektně odpovídá místnímu pojetí vyjednávání: žádné hlasité spory, žádné teatrální projevy, ale racionální a promyšlená komunikace. „Nestavíme se do ostrých konfrontací. Nejsme okázalí, nevystavujeme svou sílu na odiv,“ uvedl Lars Sandahl Sørensen, šéf Konfederace dánského průmyslu.
Pro Novo Nordisk by Trumpovy hrozby o clech na dánské zboží mohly být vážným problémem – 58 % tržeb společnosti pochází z USA. Pokud by cla na léky skutečně byla uvalena, mohlo by to znamenat miliardové ztráty.
Jørgensen však na únorové tiskové konferenci uvedl, že firma je na možné změny v americké politice připravena. „Nejsme imunní vůči rizikům, ale jsme v dobré pozici, abychom se přizpůsobili novým podmínkám,“ prohlásil.
Stejně pragmaticky přistupoval i k pandemii covidu-19. Když bylo třeba reagovat na narušené dodavatelské řetězce, neváhal přenechat rozhodování krizovému týmu. „Pokud bych měl já osobně řešit všechny problémy, byl by to problém,“ řekl loni agentuře Bloomberg.
Navzdory své globální roli Jørgensen nepatří mezi politiky nebo lobbisty, kteří by se snažili prosazovat své zájmy agresivně. Dokonce ani v rámci své funkce prezidenta Evropské federace farmaceutického průmyslu EFPIA nenavštěvuje Brusel častěji než dvakrát až třikrát ročně.
Přesto má jeho společnost obrovský vliv – Dánsko je v Evropské unii jedním z největších zastánců farmaceutického sektoru a v jednáních o reformě lékového trhu neustále hájí zájmy Novo Nordisk.
Jeho styl vedení, založený na pečlivém naslouchání a budování konsenzu, je typickým příkladem dánského přístupu k byznysu i diplomacii. „Rádi pracujeme s fakty, jsme poctiví a důvěryhodní,“ shrnul Sørensen.
A tento styl bude možná tím, co nakonec pomůže Dánsku ustát další možné střety s Trumpem – prezidentem, který sám sebe nazývá „nejčestnějším člověkem, jakého Bůh kdy stvořil“.
Související

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce

Dánská premiérka Frederiksenová má Trumpa plné zuby. Chce se postavit agresivním krokům Washingtonu
dánsko , Donald Trump , Lars Fruergaard Jørgensen
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 1 hodinou

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 2 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 3 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 3 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 3 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 4 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 5 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 7 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 8 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 9 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera
Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
Až se bude volit 29. května nový předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), budou se o tento nejvyšší post v tuzemském fotbale ucházet vedle současného šéfa Petra Fouska další dva kandidáti majitel třetiligového Motorletu Praha Rudolf Blažek a prezident fotbalové Mladé Boleslavi David Trunda. Nikdo jiný se tak do voleb nepřihlásil.
Zdroj: David Holub