Romové vám z talíře neujídají, vysvětluje kampaň

Bratislava - Bojovat s absurdním předsudkem Slováků, že si slovenští Romové žijí v blahobytu na úkor pracující majority, se rozhodla nová zajímavá kampaň. Ve videoklipu Slovákům vysvětluje, kam míří jejich peníze z daní.

I na Slovensku panuje mezi některými lidmi poměrně přízemní a nesmyslný předsudek, že hlavním problémem slovenské ekonomiky jsou Romové, kteří vysávají podstatnou část daní.

Vyvrátit to je celkem snadné. Stačí se podívat na příjmy a výdaje slovenského státního rozpočtu nebo dohledat veřejně dostupné statistické informace o společnosti. Problém je v tom, že skoro nikdo tohle neudělá a tak se podobné informace v populaci jen těžko vyvracejí.

Na vtipný a názorný způsob ale přišel slovenský institut INESS. Vyvrací zažitý pociít spousty Slováků, že ze svých daní prostřednictvím sociálních dávek živí blahobytné Romy. "Vyvracíme mýtus, že Romové jsou hlavním problémem veřejných financí Slovenska," uvádějí autoři kampaně na svém webu.

"Celkové roční fiskální náklady 'romských' okresů nedosahují ani jeden a půl měsíce výdajů Sociální pojišťovny na starobní důchody. Přičemž zdroje vyplácené mnohodětným rodinám jsou marginální, dosahují jken zlomek této sumy. Romská problematika proto není fiskálním, ale sociálním problémem," shrnují autoři kampaně.

Slovákům, kteří se domnívají, jak si z jejich peněz dopřávají Romové luxusu, kampaň celkem srozumitelně vysvětluje, že tomu tak není: "Každé páté euro dostane starobní důchodce. Na železnice dáváme téměř třikrát víc zdrojů než na rodinné případvky. Na podporu farmářů jde třikrát víc než na dávky v hmotné nouzi."

Své závěry autoři kampaně velmi hrubě shrnuli nejen ve videoklipu, ale především v publikaci, která kampaň provází. Je zadarmo ke stažení ZDE, takže se každý (nejen) Slovák může přesvědčit, jaké jsou ve skutečnosti náklady na sociálně slabé romské rodiny proti podstatně vyšším jiným státním výdajům.

Klip to představuje docela vtipnou formou, když ukazuje, kdo všechno u "společného stolu" projídá daně Slováků...

Související

Více souvisejících

Romové Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

před 4 hodinami

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

Škoda státu z povodní činí nejméně 30 miliard korun. Vláda začne řešit kompenzace

Povodňové škody na státním majetku přesáhnou 30 miliard korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli ve vysílání České televize. Vláda bude již ve středu řešit kompenzaci nákladů firmám, jejichž zaměstnanci kvůli velké vodě nemohli do práce. Jde o 80 tisíc osob. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy