Podpoří země EU návrhy komise k migraci? V pondělí proběhne klíčové jednání

Brusel - Členské země EU by měly v pondělí na schůzce ministrů vnitra dát najevo, že předběžně podporují nové návrhy k řešení migrační krize a budou se jimi dál zabývat. Česko se zavázalo k převzetí 1100 osob. Jednat se bude jen o občany Sýrie, Iráku a Eritreje, protože je u nich vysoká pravděpodobnost, že jejich žádost o azyl bude vyřízena kladně.

Definitivní podporu plánu, včetně návrhu na krizové přerozdělení 120.000 uprchlíků, by pak měly státy osmadvacítky potvrdit na další ministerské schůzce svolané na 8. října.

Plán, který představil ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v europarlamentu, má několik částí. Kontroverzní jsou především dvě z nich: návrh na krizové přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl z Řecka, Maďarska a Itálie mezi migrací méně zasažené členské země unie a představa legislativy, která by podobné přerozdělení umožnila automaticky spouštět v budoucích krizích. Oba kroky nyní počítají s "povinnými kvótami na uprchlíky", které velmi hlasitě odmítají středoevropské státy visegrádské skupiny (V4).

"Jsme optimističtí a stále si myslíme, že v pondělí bude možné dosáhnout předběžné dohody na základě návrhů komise," prohlásil dnes jeden z diplomatů, kteří o věci nyní intenzivně v Bruselu vyjednávají. Otázka, zda převzetí uprchlíků z nejpostiženějších států má být dobrovolné či povinné, přitom podle něj "nemusí být zásadní věcí".

Politický postoj členských zemí by Lucembursko rádo vidělo jednomyslný, nebude to však mít jednoduché. Se svými požadavky totiž přišly i další země, například Rumunsko se údajně snaží svou podporu plánu komise spojit se svým vstupem do schengenského prostoru.

Ministři vnitra by v pondělí také měli dát definitivní zelenou už dohodnutému plánu na dobrovolné přemístění 40.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka mezi ostatní státy EU. Země unie s tím souhlasily již před prázdninami; věc nyní mohou formálně spustit poté, co se k ní ve středu vyjádřil i europarlament.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) Lucembursko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy