Rezoluce o genocidě může mít vážné dopady, varuje německá armáda

Berlín - Reakce na přijetí rezoluce o genocidě Arménů jsou v Německu rozporuplné. Zatímco kancléřka Angela Merkelová věří, že vztahy s Tureckem zůstanou i nadále velmi dobré, německá armáda má obavy.

Server Spiegel Onlina upozorňuje, že parlamentní rezoluce by mohla mít dopady na rozmístění německých průzkumných letounů Tornado na tureckém území nebo na společnou misi proti převaděčům v Egejském moři. V Berlíně panuje obava z toho, že by Ankara v rozhořčení z rezoluce mohla společné projekty omezit, nebo dokonce zcela torpédovat.

Zdroj: YouTube

Ve čtvrtek ráno, ještě před hlasováním ve Spolkovém sněmu, jednala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová s vedoucími činiteli armády o možných tureckých reakcích. Výsledkem debaty byl podle Spiegelu závěr, že je třeba počítat s negativními dopady na společné operace.

Turecko je pro bundeswehr strategickým partnerem zejména v boji proti Islámskému státu. Z tureckého území totiž již několik měsíců startují průzkumná Tornada, která každodenně monitorují oblast Sýrie a Iráku. Formální dohoda o umístění německých letadel na tureckém území ale ještě nebyla uzavřena.

Související

Více souvisejících

Německá armáda Německo Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy