Týdenní výhled filmů: Epochální western, olympijský dokument a kořeny Tichého místa

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérové tituly v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Navrací se Kevin Costner, napínavá série, Netflix zase uvádí českou novinku, necelé tři měsíce po premiéře v kinech.

Česká kina za sebou mají v co do počtu návštěvnosti nejhorší týden v tomto tisíciletí, pokud samozřejmě pomineme covidovou pauzu. Přišlo do nich pouze 48 tisíc platících. Tento týden má v zásobě prequel série Tiché místo, na kterou u nás v součtu přišlo okolo 100 tisíc diváků. Tiché místo: První den nás zavede přímo na počátek katastrofy, kdy vládu nad světem převzal obří hmyz, před nímž se lidé mohou skrýt pouze tehdy, když jsou absolutně potichu. Původní režisér série John Krasinski přenechal režii Michaelu Sarnoskimu, jenž natočil například meditativní rozpravu o hledání lanýžů Pig. Rozkresluje apokalypticky laděný rušný New York a představuje nové protagonisty, jež dohromady svede osud.

Dánský režisér Michael Noer, stojící například za remakem vězeňského Motýlka nebo nekompromisní rodinnou freskou Před mrazem, natočil naléhavé drama pohrávající si s detektivním žánrem Birthday Girl. Příběh odehrávající se na plavbě zaoceánské výletní lodi předkládá příběh matky, která se rozhodla vzít spravedlnost do vlastních rukou. Původní oslava dceřiných 18. narozenin se mění v noční můru, jelikož ji během plavby někdo údajně znásilnil. Vše navíc komplikuje fakt, že na mezinárodních vodách nepanují žádná pravidla. Matka v podání severské hvězdy Trine Dyrholm jde pátrat na vlastní pěst. Dynamicky střižený a nesvázaně snímaný titul buduje napětí v rytmu neonů a pomalu se zažírající atmosféry.

Francouzská akční komedie Rychle a nemožně je pak svéráznou evropskou odpovědí na zajeté americké akční série. Protagonistou je lehce neohrabaný a nešikovný policista, jehož babičku unese mexický kartel. Začíná závod s časem, kdy musí za krátkou dobu doručit tučné výkupné. Vydává se na zběsilou cestu napříč světem, zatímco se z něj stává nefalšovaný akční hrdina. Autorský dokument japonsko-české režisérky Haruna Honcoop Olympijský mezičas zkoumá odkaz Olympiád v Pekingu, Tokiu a Paříži. Zmíněná města prestižní sportovní akci již zažila a v současnosti se připravují na další ročníky. Esejisticky laděný tvar pátrá po tom, jaký mají sportovní hry vliv na tamní obyvatelstvo, jakou prestiž státu přinášejí a především, co se s mamutími a drahými stavbami děje po jejich uplynutí.

Na plátna se jako režisér po více než 20 letech vrací Kevin Costner. A vrací se ve velkém stylu, s epochálním westernem Horizont: Americká sága, který má být pouze první částí rozsáhlé filmové ságy revizitující mýtus divokého západu a westernového žánru. Autorský a nákladný projekt realizoval především díky popularitě seriálu Yellowstone. Na první pohled riskantní oživení zlatého a v posledních letech zaprášeného žánru staromilského střihu se odehrává během americké občanské války. Costner kombinuje proplétá individuální osudy postav s širokým záběrem běhu dějin. Dává důraz na nádhernou americkou přírodu, vztah k původním obyvatelům a poctivé řemeslo, připomínající časy klasického Hollywoodu.

Právě se přehrává: Horizont: Americká sága - trailer

Horizont: Americká sága - trailer Video: YouTube

Novinky na VOD

Na Apple TV+ přichází komorní drama z loňského festivalu v Sundance Fancy Dance. V čele s na Oscara nominovanou LIly Gladstone přináší křehký příběh z rezervace původního amerického obyvatelstva. Řeší rodinná traumata, přetrvávající kolonizační útlak a osobní pochyby. Svůj celovečerní debut režisérka Erica Tremblay vystavěla jako kombinaci poetiky amerického nezávislého filmu a žánrové kinematografie. Akademicky suverénní a staromilský snímek Papežův zákon, který byl tento rok v kinech, se dostává i na VOD, konkrétně KVIFF.TV. Italský matador Marco Bellocchio čerpá ze skutečného případu, kdy papežova církev unesla židovského chlapce. Mapuje společenské změny a ambivalenci obou znepřátelených světů.

Na Amazon Prime pak nově najdete dokumentární portrét legendární zpěvačky Já jsem: Céline Dion. Ten intimní perspektivou zkoumá každodenní život zpěvačky a především boj se zákeřnou nemocí. Vyzdvihuje sílu lidského ducha a především inspirativní hudbu, jež nejen portrétované zpěvačce pomáhá překonat životní propady. National Geographic pod hlavičkou Disney+ uvedlo očekávaný dokument Masakr sekty: Ten den v Jonestownu, odkrývající podrobnosti jednoho z nejstrašnějších masakrů novodobé historie.

Necelé tři měsíce od premiéry na Netflix přichází i temné psychologické drama s kriminální zápletkou Smršť. Snímek žánrového režiséra Petera Bebjaka s Aňou Geislerovou a Tomášem Maštalírem v ústředních rolích manželského páru, vypráví příběh o manželské krizi, do jejíhož rozplétání zasáhne temný a vražedný případ. Vlajkovou lodí tohoto týdne bude pro platformu romantická komedie Rodinná aféra. Herecký trojlístek ve složení Joey King, Zac Efron a Nicole Kidman rozehrává odlehčenou hru, v jejímž centru stojí agentka starající se o manýristického herce. A aby toho nebylo málo, zmíněný macho začne randit s její mámou. Etablovaný tvůrce filmových romancí Richard LaGravenese se k režii vrací po 10 letech.

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Více souvisejících

filmy Horizont: Americká sága (film) Kevin Costner Kina Netflix

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 4 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy