ANALÝZA | Válka ničí úplně všechno. V Gaze není bezpečno v nemocnicích ani školách

Situace v Pásmu Gazy je naprosto tragická na všech úrovních. Ohrožené jsou nemocnice, životy civilních obyvatel i humanitární koridory. Reálně není možné najít oblast života, kde by v Gaze nehrozila vážná újma na zdraví nebo smrt. Vysídlena je většina obyvatel, kteří často ani nemají kam utéct. 

Terčem útoků Izraele a Hamásu jsou humanitární pracovníci, lékaři a civilisté, bez ohledu na věk, vyznání nebo národnost. Začátkem června americký list New York Times upozornil například na bezohledný útok proti školnímu komplexu OSN Nuseirat, který spadal pod správu Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Po útoku Hamásu proti Izraeli z loňského října ale komplex svou činnost ukončil.

Izraelské obranné síly po útoku vyčíslily, že byly zasaženy tři učebny „využívané 20 až 30 palestinskými ozbrojenci, včetně některých, kteří se účastnili útoku na Izrael vedeného Hamásem“. „Mezi desítkami zabitých bylo mnoho dětí,“ uvedly palestinské zdravotnické úřady.

Problém tkví v tom, že útok proti jakémukoli školnímu zařízení v Pásmu Gazy je nesmírný risk, co může vyústit v mrtvé civilisty. Všechny školy na tomto území podle NY Times přestaly fungovat společně se začátkem války, nicméně takto velké budovy využívají vysídlení lidé, kteří v nich hledají útočiště. „Ve škole žilo 6000 lidí,“ vyčíslil ředitel UNRWA Philippe Lazzarini.

Izraelská armáda v souvislosti s útokem proti komplexu v Nuiseratu ohlásila smrt sedmnácti lidí. „Nejsem si vědom žádných civilních obětí v důsledku úderu,“ řekl mluvčí IDF Peter Lerner. Svědci, zdravotnický personál a představitelé Gazy uvedli, že „byly zabity desítky civilistů a mnoho z nich byly děti nebo ženy“.

Vysídleny dva ze tří milionů lidí

Už v březnu britská stanice BBC psala, že až dva miliony lidí musely opustit své domovy, což je naprostá většina obyvatel Gazy. „96 % obyvatelstva čelí akutnímu nedostatku potravin a téměř půl milionu lidí se nachází v katastrofálních podmínkách,“ varovala OSN na X.

Šéf UNRWA Lazzarini přiblížil, že ze svých domovů uprchly až tři čtvrtiny ze 2,2 milionu obyvatel Gazy. „Mnozí z nich několikrát,“ dodal. Gazané se tedy snaží do svých domovů i přes nepříznivou a nebezpečnou situaci vracet.

Samotné Pásmo je pod kontrolou Hamásu už od roku 2007. Od té doby se táhnou boje mezi Izraelem a touto teroristickou organizací, navíc bez viditelného konce. Od října loňského roku přešly menší rozbroje do otevřené války, když Hamás Izrael napadl – především ze vzduchu.

Oblast o rozloze jedné dvou setiny a necelou jednou čtvrtinou obyvatel v porovnání s Českou republikou nyní ale bezesporu trpí brutálním válečným konfliktem. Vypovídá o tom například video od agentury Reuters zveřejněné na sociální síti X. „Palestinci utíkají před požárem a křičí, aby zachránili ty, kteří jsou uvnitř, po izraelském útoku na školu přeměněnou na úkryt v táboře Al-Shati,“ napsala agentura.

Likvidaci neupřesněné budovy ukazuje i video z loňského října, které sdílel účet OSINTtechnical s odkazem na tutéž agenturu.

Nemocnice jsou v kritickém stavu

Upozornil na to začátkem června generální tajemník OSN Antonio Guterres. „Nikde není bezpečno. Podmínky jsou žalostné. Situace v oblasti veřejného zdraví přesahuje krizovou úroveň. Nemocnice v Gaze leží v troskách. Lékařské zásoby a palivo jsou nedostatečné nebo vůbec neexistují,“ uvedl.

Izraelští vojáci se dle dostupných informací chovají agresivně i proti nemocnicím a jejich personálu. „Izraelští vojáci donutili lékaře a další zdravotnický personál opustit Násirovu nemoc nici v Gaze, svléknout se do spodního prádla a hodiny čekat v mrazu, než vojáci dovolili pěti lékařům vrátit se do budovy a ošetřit pacienty,“ napsala v únoru americká stanice CNN s odvoláním na očitého svědka. Podle izraelské armády se ale v nemocnici nacházela až stovka bojovníků Hamásu, kteří byli převlečení za doktory. „V nemocnici jsme našli léky se jmény izraelských rukojmích,“ uvedly Izraelské obranné síly.

Informace serveru NPR jen měsíc od začátku invaze hovořily o více než dvou stovkách zabitých zdravotníků. NPR se odvolal na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Doktoři prohlašovali, že ani není možné udržovat přesné statistiky, protože se informace „nejdříve šíří ústně a po několika dnech následují oficiální statistiky“. „Tito muži a ženy by měli být oceněni za své hrdinství,“ prohlásil kanadský lékař Tarek Loubani, který v Palestině tehdy působil.

Humanitární situace je skutečně tragická

Tok humanitární pomoci se od útoku Izraele proti Rafáhu snížil o dvě třetiny. „Více než milion Palestinců v Gaze nemá dostatek čisté pitné vody a čelí zoufalému hladu. Více než 50 000 dětí potřebuje léčbu kvůli akutní podvýživě. A navzdory obrovským potřebám je nejméně polovině všech misí humanitární pomoci znemožněn přístup, jsou znemožněny nebo zrušeny z provozních nebo bezpečnostních důvodů,“ bilancoval generální tajemník OSN.

OSN opakovaně upozorňuje na to, že Gazané žijí mezi hromadami odpadu a odpadních vod. „Zdravotní stav se stále zhoršuje kvůli přeplněným přístřeškům, nedostatku potravin, vody a paliva a letním vedrům. K záchraně životů je zapotřebí příměří a trvalý přístup humanitární pomoci,“ uvedla na sociální síti X.

Pomáhá i Evropská unie, což na téže sociální síti potvrdil evropský komisař Janez Lenarčič. „Nový humanitární konvoj EU pro lidi v Gaze je na cestě do Ammánu […] veze více než 48 tun léků a zdravotnického vybavení, které poskytli naši partneři. Aby se tato pomoc dostala k lidem, musí být zajištěn plný a neomezený přístup do Gazy i dovnitř,“ vyzval.

Na vině kritické humanitární situace jsou dle všeho obě strany. Například Hen Mazzig z Telavivského institutu na X zveřejnil video, na němž se humanitární pracovníci dostali pod palbu Hamásu. „Noční můrou Hamásu je, že Palestinci budou mít, co potřebují. Pak nebudou moci použít své utrpení jako zbraň proti Izraeli,“ popsal. Podle něj bojovníci Hamásu použili minometnou munici.

Guterres ocenil práci palestinských humanitárních pracovníků, kteří humanitárním organizacím pomáhají. „Představte si jejich životy a okolnosti. Přicházejí do práce, když jsou jejich domovy zničeny a jejich blízcí zabiti. Nasazují se do humanitárních konvojů, i když jsou ostřelováni. Bez těchto odvážných lidí by se humanitární operace v Gaze zhroutily,“ dodal tajemník.

Vedle tristní humanitární situace existuje řada případů, kdy se terčem útoku stal samotný humanitární konvoj. „Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám a přátelům 193 zabitých zaměstnanců UNRWA. Za každou z těchto smrtí musí být vyvozena plná odpovědnost. Útoky na personál a prostory OSN jsou nepřijatelné,“ zdůraznil Guterres.

Ten také poznamenal, že musí být funkční všechny dostupné cesty do Gazy. „Dodávky vyžadují bezpečné trasy a účinné dekonfliktní mechanismy, které zajistí jejich bezpečnost. Vyžadují neomezený přístup pro bezpečnostní a komunikační zařízení, odpovídající rizikům práce ve válečné zóně. Vyžadují okamžité úsilí o vyčištění tras uvnitř Gazy, které jsou zaminované a plné nevybuchlé munice,“ shrnul.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 59 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy