Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.
Jedním z nejvýraznějších signálů přichází z Británie, kde hlavní tajemník ministerstva financí Darren Jones prohlásil, že „éra globalizace, jak jsme ji znali, skončila“. V nedělním vystoupení v pořadu BBC uvedl, že se svět ocitl v nové ekonomické realitě, která přinese zdražování a konec levného zboží, jako jsou fast fashion nebo spotřební elektronika.
Jones zdůraznil, že se vláda Spojeného království stále snaží dojednat s americkou administrativou výjimky z nově zavedených cel. Podle něj má Británie díky své diplomacii šanci na lepší výsledek než jiné srovnatelné země. Cílem zůstává ochránit domácí podniky i pracovní místa.
Vedle Evropy ale nové americké tarify tvrdě dopadají i na rozvojové státy v Asii. Trumpova administrativa uvalila cla až ve výši 49 % na dovoz z Kambodže, 48 % na Laos a 37 % na Bangladéš. Tyto země přitom dlouhodobě profitovaly z vývozu textilu a zemědělských produktů do Spojených států.
„Naší největší obavou je, že dodatečné náklady budou přeneseny na ty nejzranitelnější – malé farmáře a tovární dělníky,“ uvedla Alice Oyaro, výkonná ředitelka organizace Transform Trade. „Lidé, kteří již teď bojují o holé přežití, teď mohou přijít o vše.“
Trump tímto krokem zásadně mění kurz americké zahraniční a obchodní politiky. Místo podpory rozvoje prostřednictvím volného obchodu Spojené státy nyní upřednostňují jednostranný protekcionismus, který se odráží i v souběžném snižování rozvojové pomoci.
Evropská unie mezitím připravuje první sadu cílených odvetných opatření. Podle agentury Reuters se Evropská komise chystá v pondělí večer navrhnout seznam amerických výrobků v hodnotě až 28 miliard dolarů, na které by měla být uvalena cla. Mezi dotčenými produkty mají být například americké maso, obilí, víno, dřevo, ale i žvýkačky, toaletní papír, vysavače nebo dentální nitě.
Evropský blok tak reaguje na 25% tarify, které USA uvalily na dovoz evropské oceli, hliníku a automobilů. Od středy navíc vstoupí v platnost další 20% cla na téměř veškeré zboží dovážené z EU.
Brusel zatím postupuje obezřetně a snaží se vyhnout širší obchodní válce. Podle diplomatických zdrojů ale přibývá hlasů, které volají po razantnější obraně evropského průmyslu.
Změny na světových trzích se okamžitě promítly i do akciových indexů. Britský FTSE 100 zaznamenal největší pokles od začátku pandemie – o 4,9 %, obdobný vývoj hlásí burzy v Německu a Francii.
Zatímco se vyjednavači snaží o zmírnění napětí, analytici varují, že se světová ekonomika může ocitnout na prahu nové éry fragmentace. Ta se vyznačuje návratem ekonomického nacionalismu, důrazu na domácí výrobu a oslabením dosavadních pravidel mezinárodního obchodu.
Otázkou zůstává, zda se západní spojenci dokážou dohodnout na koordinované reakci, nebo zda každý stát zvolí vlastní cestu, jak se v nové realitě ochránit. Jedno je však jisté – globální obchodní řád, jak jsme ho znali posledních 30 let, dostal ránu, z níž se bude dlouho vzpamatovávat.
Související

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
Donald Trump , EU (Evropská unie) , oděvy
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě