Rusko chce obnovit výrobu raket schopných nést jaderné hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin na pátečním zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že země by měla obnovit výrobu pozemních raket krátkého a středního doletu, schopných nést jaderné hlavice. Tvrdí, že Spojené státy umístily tyto rakety v Evropě a Asii, napsala agentura Reuters.

"Musíme začít vyrábět tyto úderné systémy a poté, podle aktuální situace, rozhodnout, kde je případně umístíme pro zajištění naší bezpečnosti," uvedl Putin, s odkazem na rakety s dosahem 500 až 5500 kilometrů, zakázané dohodou z roku 1987. USA od této dohody v roce 2019 odstoupily s obviněním, že ji Rusko porušovalo, což Kreml popřel.

Rusko poté jednostranně zastavilo vývoj těchto raket, ale podle Putina USA již tyto systémy vyrábějí a přivezly je do Evropy na cvičení v Dánsku. "Nedávno bylo oznámeno, že jsou také na Filipínách. Není jasné, zda byly rakety odtamtud odstraněny," uvedl Putin a dodal, že Rusko musí reagovat.

V posledních letech bylo zrušeno několik zbrojních smluv mezi Ruskem a USA, které měly za cíl omezit jaderné zbrojení a zmírnit napětí mezi supervelmocemi, připomíná Reuters. Loni Rusko pozastavilo svou účast na smlouvě o jaderném zbrojení New START, posledním paktu o jaderných zbraních mezi oběma zeměmi.

Spojené státy dodaly Ukrajině rakety kratšího doletu na podporu v boji proti Rusku a částečně zrušily zákaz jejich použití proti cílům na území Ruska, což vyvolalo varování Moskvy před možnou eskalací konfliktu. 

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy