Postavme obří tábor pro uprchlíky v Libyi, navrhuje Orbán. Evropa se mění ve Vídni

Vídeň - Balkánská migrační cesta musí zůstat trvale uzavřená a vnější hranice Evropské unie je potřeba lépe chránit. Takové jsou závěry dnešního summitu ve Vídni.

Sešli se na něm zástupci evropských zemí, které jsou nejvíce zasaženy migrační krizí a které leží právě podél balkánské trasy. Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby unie zřídila na pobřeží Libye velký uprchlický tábor, kde by byly s pomocí libyjské vlády vyřizovány všechny žádosti afrických uprchlíků o azyl. Žádný průlom ale schůzka nepřinesla.

"Musíme opět získat kontrolu nad vnější hranicí (EU)," uvedl hostitel summitu, rakouský kancléř Christian Kern. "My musíme rozhodovat o tom, kdo se do Evropy dostane, (nikoli pašeráci lidí)," dodal.

Důležitost účinné kontroly vnějších hranic EU zdůraznil také předseda Evropské rady Donald Tusk. Za zásadní podmínku dosažení tohoto záměru považuje úzkou spolupráci mezi partnerskými zeměmi západního Balkánu a Tureckem.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové dnes zástupci jednotlivých zemí hovořili také o nutnosti co nejrychleji uzavřít dohody o vracení uprchlíků s třetími zeměmi, především s africkými státy a dále s Pákistánem a s Afghánistánem. "Cílem je, aby ti, kteří nebudou moci zůstat z humanitárních důvodů, mohli být vraceni do svých domovských zemí," řekla Merkelová.

Kern i Merkelová přitom zdůraznili, že migrační krize se oproti loňskému roku zmírnila. Loni do Evropy dorazil asi milion migrantů, zatímco letos od začátku roku to podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je zatím asi 300.000 uprchlíků. Oba lídři také uvedli, že uvažují o posílení evropské pohraniční agentury Frontex. A to nejen na mořské hranici, ale také na vnitřních evropských hranicích, například mezi Řeckem a Makedonií.

Předseda maďarské vlády Orbán navrhl, aby EU zřídila v Libyi "gigantické uprchlické město". EU by podle něj zároveň měla přispět ke stabilitě v rozvrácené Libyi, jinak nebude možné navrhovaný tábor vytvořit. Do rozsáhlého zařízení by podle Orbánových představ Evropa vracela uprchlíky, kteří k jejím břehům dorazili ilegálně. Unie by také měla s novou libyjskou vládou rychle uzavřít dohodu o spolupráci, než se příští rok na jaře v plné síle obnoví nápor uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře. Rovněž by podle Orbána mělo být zrušeno zbrojní embargo OSN, kterému Libye čelí od roku 2011.

Související

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) Rakousko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy