Katalánští poslanci ve vazbě: Do parlamentu nesmějí, mandát budou delegovat

Madrid - Nejvyšší španělský soud dnes rozhodl, že tři katalánští politici, kteří jsou ve vazbě kvůli separatismu a kteří byli v prosinci zvoleni do regionálního parlamentu, se nesmějí účastnit parlamentních schůzí přímo.

Soudce Pablo Llarena zamítl žádost dvou katalánských exministrů Oriola Junquerase a Joaquima Forna a katalánského aktivisty Jordiho Sáncheze, kteří chtěli dostat vycházky alespoň pro účast na schůzích parlamentu. Ten má být ustaven příští týden ve středu.

Llarena také nařídil, aby bylo zajištěno právo těchto tří politiků na výkon mandátů prostřednictvím delegování hlasu po dobu, kdy budou ve vazbě.

Podle listu El País se v textu výslovně uvádí, že má být zajištěno právo těchto poslanců, "a žádných jiných". Podle deníku El País měl soudce na mysli pětici členů bývalé katalánské vlády, kteří po obvinění ze vzpoury uprchli do Belgie, aby se vyhnuli vazbě.

Separatisté získali v prosincových volbách 70 křesel ve 135členném parlamentu, čímž by tedy opět měli mít teoreticky absolutní většinu (minimálně 68 hlasů). Bez pěti uprchlíků v Bruselu a třech ve vazbě ji ale nemají. Pokud ale Junqueras, Forn a Sánchez delegují svůj hlas na zástupce, budou mít separatisté v parlamentu jistých 65 hlasů. Pro absolutní většinu jim budou chybět tři hlasy, které mohou získat například tak, že se některý z pěti poslanců v Bruselu vzdá mandátu ve prospěch jiného na kandidátce.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy