Velká zkouška bývalého premiéra. Stane se proevropský Dukanovič novým černohorským prezidentem?

Podgorica - Černá Hora dnes volí nového prezidenta, přičemž veškeré dosavadní průzkumy favorizují bývalého premiéra Milo Djukanoviče, který slibuje větší důraz na evropskou integraci a naopak oslabení vztahů s Moskvou. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Přibližně 530 tisíc voličů v Černé Hoře tedy rozhodne, zda současné prezidentské volby vyhraje, jak se očekává, bývalý premiér Milo Djukanovič, díky jehož straně se země stala členem NATO, a který odmítá orientaci na Rusko. Staronový prezident Filip Vukanovič znovu kandidovat nemůže, protože už byl zvolen dvakrát za sebou.

Současné volby jsou však prvními, které proběhnou od vstupu Černé Hory do Severoatlantické aliance, a tudíž se pravděpodobně stanou jakousi zkouškou spokojenosti místních voličů s dosavadním směřováním, tedy směrem k EU. Doposud se za tradičního spojence Černé Hory považovala Moskva.

Djukanovič se svojí Demokratickou stranou socialistů vládl Černé Hoře přibližně 30 let. O tom, zda skutečně zasedne do prezidentského křesla rozhodne kromě spokojenosti místních voličů s jeho politikou také jeho schopnost obstát před svým vyzyvatelem Mladenem Bojaničem, podporovaným řadou opozičních skupin, včetně proruských politických stran. Podle Bojaniče je Djukanovič diktátorem, který zemi vžene do totality.

"Většina voličů touží po svobodné a demokratické Černé Hoře," řekl Bojanič

Průzkumy se momentálně shodují na tom, že by 56letý Dukanovič mohl teoreticky zvítězit už v prvním kole. 

Djukanovič byl černohorským premiérem až do roku 2016, kdy se místním úřadům podařilo zmařit pokus o státní převrat ze strany proruských skupin, které chtěly zamezit vstupu země do NATO.

Během svého funkčního období se také proslavil i oddělení Černé Hory od Srbska v roce 2006. Ve svých předvolebních projevech se několikrát nechal slyšet, že by země měla vstoupit do EU. Podle Bruselu by se Srbsko a Černá Hora mohly stát členskými zeměmi v roce 2025. Jednou z podmínek srbského členství v EU by bylo také uznání nezávislého Kosova.

Bojanič, ekonom a bývalý právník, několikrát za sebou kritizoval Djukanovičovu vládu kvůli korupci a vazbám na mafii. Mezi stranami podporující Bojaniče vystupují například proruská Demokratická fronta, jejíž dva lídři čelili trestnímu stíhání kvůli pokusu o převrat v roce 2016.

Volič Zdravko Ivanovič podporující Djukanoviče řekl po odchodu z volební místnosti, že se jedná o nejlepšího státníka a premiéra od rozpadu Jugoslávie. 

Volička Radmila Čagorovičová naopak řekla, že Djukanoviče nepodporuje, a že touží po změně, která by mohla nastat už dnes.

Související

Více souvisejících

Černá Hora EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy