Ani měkký, ani tvrdý brexit. Tuto myšlenku definitivně pohřbí druhé referendum

Londýn - Po dlouhodobých sporech o to, zda má být brexit provedený v tvrdší, či měkčí formě, leží na stole třetí varianta. Těsný výsledek referenda o vystoupení z EU a veškeré komplikace s tím spjaté totiž otevírají dveře druhému hlasování. Informoval o tom server Politico.eu.

V posledních dnech to v britské i evropské politice doslova vřelo. Ostrovní stát se ukázal jako neschopný rozhodnout mezi měkčí variantou své existence mezi EU, kterou prosazuje britská premiérka Theresa Mayová, a tvrdším brexitem. Nesmí se však zapomenout, že existuje ještě jedna možnost, a to myšlenku vystoupení z EU definitivně pohřbít. Aby to však nevypadalo jako, že politici odmítají respektovat přání voličů, muselo by být vypsáno druhé referendum o brexitu.

Vzhledem k tomu, že si mnozí, kteří v červnu 2016 hlasovali "leave" možná uvědomili, co to ve skutečnosti přináší, může být výsledek jiný. Ostatně proč si britský europoslanec Nigel Farage (UKIP) obstaral německé občanství? Dvě referenda o stejné otázce se uskutečnila také v sousedním Irsku, kde se hlasovalo o Lisabonské smlouvě, kterou jako poslední ratifikovala ČR po dlouhodobých tlacích na prezidenta Klause.

Jsou naděje na druhé referendum o brexitu utopické? Ano, i ne. Už během vyjednávání se objevovaly tendence na lidové hlasování o finální podobě nových vztahů mezi Londýnem a Bruselem. A když se na to podíváme zcela logicky a racionálně, tak si musíme uvědomit, že jsou skutečně na stole tři varianty - tvrdý brexit, měkký brexit a nové hlasování o členství v EU. Jedna z nich nakonec vyhraje a britští občané, kteří myslí, že je odchod z EU šílenstvím, mají stále naději.

Podívejme se na neschopnost britské vlády najít návrh dohody s EU, který by byl přijatelný pro obě strany. Britská premiérka Theresa Mayová si počíná velice naivně, pokud si skutečně myslí, že by jí Brusel ponechal přístup na jednotný trh zboží bez zachování volného pohybu osob a služeb. Někteří členové by s tím sice souhlasily, ale výměnou za požadavky, které by byly zase naopak nepříznivé pro Velkou Británii. Zůstaly by jí například některé povinnosti vyplývající z členství v EU, včetně povinnosti přispívat do unijního rozpočtu. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak možná bylo lepší to referendum vůbec nevypisovat. Na druhou stranu na něm bývalý britský premiér David Cameron založil svou kampaň.

Kromě obtížného jednání s Bruselem má Mayová problémy také na domácí scéně. Pokud by se domluvila na variantě bez volného pohybu služeb a osob, ztratila by své spojence v řadách proevropského křídla Konzervativní strany. Navíc by hrozilo, že se 80 % britské ekonomiky dostane do útlumu. Euroskeptičtí konzervativci typu bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona by zase naopak nepřistoupili na kompromis, že se Velká Británie stane jakousi kolonií EU.

Když neexistuje žádný scénář brexitu, na který by kromě Bruselu a Downing Street byl ochoten přistoupit i Westminsterský palác, pak je důležité se ptát, zda nebylo vystoupení z EU už od začátku špatným nápadem. EU tvrdá na tom, aby Británii zůstal přístup na jednotný trh, ale většině toryovců, o něž se Mayová opírá, by nesouhlasilo s volným pohybem osob. Mnoho příznivců brexitu totiž doufá, že Británie získá samostatnost v migrační politice, a že zavede kontroly na hranicích. Jeden čas se dokonce objevovaly myšlenky typu zavedení vízové povinnosti apod. Sice by Británie mohla přistoupit na kanadský model volného pohybu osob, ale s tím by zase nesouhlasila severoirská DUP, která po předčasných volbách spolupracuje s konzervativní vládou Theresy Mayové.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 4 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

Zdroj: David Holub

Další zprávy