Londýn - Po dlouhodobých sporech o to, zda má být brexit provedený v tvrdší, či měkčí formě, leží na stole třetí varianta. Těsný výsledek referenda o vystoupení z EU a veškeré komplikace s tím spjaté totiž otevírají dveře druhému hlasování. Informoval o tom server Politico.eu.
V posledních dnech to v britské i evropské politice doslova vřelo. Ostrovní stát se ukázal jako neschopný rozhodnout mezi měkčí variantou své existence mezi EU, kterou prosazuje britská premiérka Theresa Mayová, a tvrdším brexitem. Nesmí se však zapomenout, že existuje ještě jedna možnost, a to myšlenku vystoupení z EU definitivně pohřbít. Aby to však nevypadalo jako, že politici odmítají respektovat přání voličů, muselo by být vypsáno druhé referendum o brexitu.
Vzhledem k tomu, že si mnozí, kteří v červnu 2016 hlasovali "leave" možná uvědomili, co to ve skutečnosti přináší, může být výsledek jiný. Ostatně proč si britský europoslanec Nigel Farage (UKIP) obstaral německé občanství? Dvě referenda o stejné otázce se uskutečnila také v sousedním Irsku, kde se hlasovalo o Lisabonské smlouvě, kterou jako poslední ratifikovala ČR po dlouhodobých tlacích na prezidenta Klause.
Jsou naděje na druhé referendum o brexitu utopické? Ano, i ne. Už během vyjednávání se objevovaly tendence na lidové hlasování o finální podobě nových vztahů mezi Londýnem a Bruselem. A když se na to podíváme zcela logicky a racionálně, tak si musíme uvědomit, že jsou skutečně na stole tři varianty - tvrdý brexit, měkký brexit a nové hlasování o členství v EU. Jedna z nich nakonec vyhraje a britští občané, kteří myslí, že je odchod z EU šílenstvím, mají stále naději.
Podívejme se na neschopnost britské vlády najít návrh dohody s EU, který by byl přijatelný pro obě strany. Britská premiérka Theresa Mayová si počíná velice naivně, pokud si skutečně myslí, že by jí Brusel ponechal přístup na jednotný trh zboží bez zachování volného pohybu osob a služeb. Někteří členové by s tím sice souhlasily, ale výměnou za požadavky, které by byly zase naopak nepříznivé pro Velkou Británii. Zůstaly by jí například některé povinnosti vyplývající z členství v EU, včetně povinnosti přispívat do unijního rozpočtu. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak možná bylo lepší to referendum vůbec nevypisovat. Na druhou stranu na něm bývalý britský premiér David Cameron založil svou kampaň.
Kromě obtížného jednání s Bruselem má Mayová problémy také na domácí scéně. Pokud by se domluvila na variantě bez volného pohybu služeb a osob, ztratila by své spojence v řadách proevropského křídla Konzervativní strany. Navíc by hrozilo, že se 80 % britské ekonomiky dostane do útlumu. Euroskeptičtí konzervativci typu bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona by zase naopak nepřistoupili na kompromis, že se Velká Británie stane jakousi kolonií EU.
Když neexistuje žádný scénář brexitu, na který by kromě Bruselu a Downing Street byl ochoten přistoupit i Westminsterský palác, pak je důležité se ptát, zda nebylo vystoupení z EU už od začátku špatným nápadem. EU tvrdá na tom, aby Británii zůstal přístup na jednotný trh, ale většině toryovců, o něž se Mayová opírá, by nesouhlasilo s volným pohybem osob. Mnoho příznivců brexitu totiž doufá, že Británie získá samostatnost v migrační politice, a že zavede kontroly na hranicích. Jeden čas se dokonce objevovaly myšlenky typu zavedení vízové povinnosti apod. Sice by Británie mohla přistoupit na kanadský model volného pohybu osob, ale s tím by zase nesouhlasila severoirská DUP, která po předčasných volbách spolupracuje s konzervativní vládou Theresy Mayové.
Související

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 1 hodinou

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 2 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 3 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 3 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 4 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 4 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 5 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 5 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 5 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 6 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 7 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera
Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.
Zdroj: David Holub