Londýn - Po dlouhodobých sporech o to, zda má být brexit provedený v tvrdší, či měkčí formě, leží na stole třetí varianta. Těsný výsledek referenda o vystoupení z EU a veškeré komplikace s tím spjaté totiž otevírají dveře druhému hlasování. Informoval o tom server Politico.eu.
V posledních dnech to v britské i evropské politice doslova vřelo. Ostrovní stát se ukázal jako neschopný rozhodnout mezi měkčí variantou své existence mezi EU, kterou prosazuje britská premiérka Theresa Mayová, a tvrdším brexitem. Nesmí se však zapomenout, že existuje ještě jedna možnost, a to myšlenku vystoupení z EU definitivně pohřbít. Aby to však nevypadalo jako, že politici odmítají respektovat přání voličů, muselo by být vypsáno druhé referendum o brexitu.
Vzhledem k tomu, že si mnozí, kteří v červnu 2016 hlasovali "leave" možná uvědomili, co to ve skutečnosti přináší, může být výsledek jiný. Ostatně proč si britský europoslanec Nigel Farage (UKIP) obstaral německé občanství? Dvě referenda o stejné otázce se uskutečnila také v sousedním Irsku, kde se hlasovalo o Lisabonské smlouvě, kterou jako poslední ratifikovala ČR po dlouhodobých tlacích na prezidenta Klause.
Jsou naděje na druhé referendum o brexitu utopické? Ano, i ne. Už během vyjednávání se objevovaly tendence na lidové hlasování o finální podobě nových vztahů mezi Londýnem a Bruselem. A když se na to podíváme zcela logicky a racionálně, tak si musíme uvědomit, že jsou skutečně na stole tři varianty - tvrdý brexit, měkký brexit a nové hlasování o členství v EU. Jedna z nich nakonec vyhraje a britští občané, kteří myslí, že je odchod z EU šílenstvím, mají stále naději.
Podívejme se na neschopnost britské vlády najít návrh dohody s EU, který by byl přijatelný pro obě strany. Britská premiérka Theresa Mayová si počíná velice naivně, pokud si skutečně myslí, že by jí Brusel ponechal přístup na jednotný trh zboží bez zachování volného pohybu osob a služeb. Někteří členové by s tím sice souhlasily, ale výměnou za požadavky, které by byly zase naopak nepříznivé pro Velkou Británii. Zůstaly by jí například některé povinnosti vyplývající z členství v EU, včetně povinnosti přispívat do unijního rozpočtu. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak možná bylo lepší to referendum vůbec nevypisovat. Na druhou stranu na něm bývalý britský premiér David Cameron založil svou kampaň.
Kromě obtížného jednání s Bruselem má Mayová problémy také na domácí scéně. Pokud by se domluvila na variantě bez volného pohybu služeb a osob, ztratila by své spojence v řadách proevropského křídla Konzervativní strany. Navíc by hrozilo, že se 80 % britské ekonomiky dostane do útlumu. Euroskeptičtí konzervativci typu bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona by zase naopak nepřistoupili na kompromis, že se Velká Británie stane jakousi kolonií EU.
Když neexistuje žádný scénář brexitu, na který by kromě Bruselu a Downing Street byl ochoten přistoupit i Westminsterský palác, pak je důležité se ptát, zda nebylo vystoupení z EU už od začátku špatným nápadem. EU tvrdá na tom, aby Británii zůstal přístup na jednotný trh, ale většině toryovců, o něž se Mayová opírá, by nesouhlasilo s volným pohybem osob. Mnoho příznivců brexitu totiž doufá, že Británie získá samostatnost v migrační politice, a že zavede kontroly na hranicích. Jeden čas se dokonce objevovaly myšlenky typu zavedení vízové povinnosti apod. Sice by Británie mohla přistoupit na kanadský model volného pohybu osob, ale s tím by zase nesouhlasila severoirská DUP, která po předčasných volbách spolupracuje s konzervativní vládou Theresy Mayové.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 1 hodinou
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 1 hodinou
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 1 hodinou
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 2 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 3 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina vypálila šest amerických raket ATACMS na zařízení v Brjanské oblasti na ruském území. Tento útok přichází po souhlasu administrativy prezidenta Joea Bidena, která Kyjevu povolila použít tyto zbraně s delším dosahem proti cílům uvnitř Ruska. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák