Těžké chvíle přinesl britské vládě dnešní den, kdy v dolní komoře britského parlamentu odstartovala debata o dojednané podobě odchodu země z Evropské unie. Kabinet premiérky Theresy Mayové byl ještě před jejím začátkem po dvojici hlasovacích porážek v bezprecedentním kroku shledán "vinným" z pohrdání parlamentem. Poté poslanci poměrem 321 ku 299 hlasům schválili pozměňovací návrh, který jim přisuzuje právo dávat vládě pokyny ohledně dalšího postupu po případném neúspěchu kabinetu při rozhodujícím hlasování příští týden.
Následně se ujala slova Mayová, která poslance poprosila, aby za týden podpořili "rozvodovou dohodu", kterou dojednala s Bruselem.
"Tato debata už trvá dostatečně dlouho. Rozleptává naši politiku. A životy závisí na kompromisu," řekla o sporech kolem brexitu Mayová, která hájila dohodu uzavřenou s Bruselem jakožto nástroj pro dobrou bezpečnostní spolupráci a ochranu pracovních míst. Na otázku, co by následovalo, pokud by Dolní sněmovnou neprošla, odpověděla, že se k tomu vyjádří později.
Premiérka se nechala slyšet, že respektuje názory obou táborů v národní debatě o podobě britského odchodu z EU, varovala však před "ignorováním" postoje občanů, kteří v červnu 2016 v referendu brexit podpořili. Nový plebiscit by podle ní jen zhoršil rozkol v britské společnosti. Dále mimo jiné hájila problematickou pasáž v "rozvodové dohodě" věnovanou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Bez ní by podle ní dohodu s Bruselem nebylo možno uzavřít.
"Neměli bychom dopustit, aby hledání dokonalého brexitu zabránilo dobrému brexitu, který Britům přinese výsledky," řekla předsedkyně vlády. Uznala, že předložená dohoda o odchodu z EU není dokonalá a představuje kompromis. Nadcházející rozhodování opět prezentovala jako volbu mezi předloženou dohodou, neřízeným brexitem a možným krachem odchodu Británie z EU.
Ještě předtím, než přišel na řadu hlavní bod programu, přijali poslanci opoziční usnesení, podle kterého se vláda dopustila pohrdání parlamentem, když nezveřejnila plné znění právního stanoviska k "rozvodové dohodě". Vláda reagovala prohlášením, že se nyní vůli zákonodárců podřídí. Krátce na to byl schválen pozměňovací návrh pro klíčové hlasování o tomto dokumentu, který umožňuje poslancům promlouvat do hledání brexitového "plánu B" po případném odmítnutí vládního návrhu 11. prosince.
Přijetí opatření předloženého 16 konzervativními poslanci podle britských médií výrazně snižuje pravděpodobnost brexitu bez dohody a nahrává "mírnější" podobě vystoupení z EU. Mezi politiky nicméně nepanuje shoda ohledně toho, zda by instrukce parlamentu na základě pozměňovacího návrhu byly pro vládu právně závazné.
Hlavní politická reportérka BBC Laura Kuenssbergová zároveň varuje, že by bylo naivní myslet si, že by se proces odchodu z EU stal rázem jednodušší, pokud by převzal otěže parlament. "Nezapomínejte, že, jak to dnes ráno formuloval jeden vládní zasvěcenec, není zde žádná většina PRO cokoli," napsala.
"Tohle je asi nejděsivější legislativní hodina úřadující britské vlády za poslední dekády: bezprecedentní porážka o pohrdání a významná procedurální porážka v souvislosti s jejím nejdůležitějším úkolem," komentoval na twitteru dění ve sněmovně politický zpravodaj televize Sky News Faisal Islam.
Média si všímají, že zatím poslední porážku vládě nepřinesla neposlušnost severoirské Demokratické unionistické strany, která svými deseti hlasy umožnila její vznik, nýbrž vysoký počet "rebelů" v řadách Konzervativní strany.
"Dvě dnešní porážky ve sněmovně v součtu naznačují, že paní Mayová nad sněmovnou ztrácí kontrolu, jakož i nad brexitem," napsal zpravodaj BBC Norman Smith. Gordon Rayner z listu The Daily Telegraph zase na twitteru podotkl, že Mayová dnes prohrála tolik hlasování jako někdejší předseda vlády Gordon Brown za celý svůj tříletý pobyt v úřadu premiéra.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 1 hodinou
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 1 hodinou
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 2 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 2 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 3 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 3 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 5 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a její nizozemský protějšek Caspar Veldkamp vyjádřili podporu rozhodnutí Spojených států umožnit Ukrajině využití amerických raket k útokům na cíle v hloubce ruského území. Podle nich jde o legitimní krok v rámci práva na sebeobranu.
Zdroj: Libor Novák