Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku

Švédsko a Finsko, dva noví členové NATO, nedávno vydaly aktualizované pokyny pro své občany, jak přežít válečné konflikty a další krizové situace. Tyto kroky odrážejí zvyšující se napětí v Evropě po invazi Ruska na Ukrajinu, která přiměla mnoho evropských zemí k navýšení vojenských výdajů a posílení obrany.

Občané obou zemí obdrželi informační brožury s praktickými tipy na přípravu pro případ válečného konfliktu, výpadků komunikace, elektřiny či extrémního počasí. Brožury radí například skladovat zásoby vody, hygienických potřeb, léků, dětské výživy a plen. Rovněž doporučují obyvatelům pěstovat jedlé plodiny doma a připravit se na možnou evakuaci.

Švédská vláda zahájila 18. listopadu dvoutýdenní distribuci brožury „Om krisen eller kriget kommer“ („Když přijde krize nebo válka“) všem pěti milionům domácností v zemi. Jedná se již o pátou aktualizaci tohoto dokumentu, jehož první vydání sahá do druhé světové války.

Digitální verze, která byla vydána v říjnu, byla stáhnuta již 55 000krát. Podle švédské agentury pro civilní nouzové situace (MSB) nový dokument klade ještě větší důraz na přípravu na válku. Obsahuje rovněž nové pokyny, jako je zvládání krvácení, péče o domácí mazlíčky v krizích, komunikace s dětmi o válce a podpora zranitelných členů společnosti.

MSB ve svém prohlášení uvedla: „Situace ve světě se v posledních letech drasticky zhoršila. V naší blízkosti se vede válka, extrémní počasí je stále častější a hrozby terorismu, kybernetické útoky a dezinformační kampaně nás mají oslabit a ovlivnit.“

Důraz na jednotu a odpovědnost je v textu patrný: „Pokud budeme napadeni, všichni musíme pomoci bránit nezávislost Švédska a naši demokracii.“

Finské ministerstvo vnitra vydalo podobné doporučení, kde občanům poskytlo návod, jak se vypořádat s dlouhodobými výpadky elektřiny, vody či telekomunikací, a také s vojenskými konflikty. Kromě toho zdůraznilo přípravu na extrémní počasí, které stále častěji zasahuje tuto severoevropskou oblast.

Norsko a Dánsko, rovněž členové NATO, již dříve v tomto roce vydaly aktualizované pokyny pro obyvatele, jak zvládnout potenciální krize a válečné situace. Tyto iniciativy naznačují, že skandinávské země berou rostoucí geopolitická rizika velmi vážně.

Tento posun směrem k vyšší úrovni připravenosti zdůrazňuje nejen vojenskou, ale i občanskou odolnost, která je klíčová pro zvládání jakékoliv mimořádné situace. 

Související

Více souvisejících

NATO

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 56 minutami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy