Spor o smlouvu INF eskaluje: USA dle Ruska manipulují s fakty, důvod je prý zřejmý

Kreml dnes obvinil Spojené státy, že záměrně manipulují fakty, aby mohly falešně nařknout Rusko z porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Prezident Vladimir Putin v reakci na úterní pohrůžku USA, že od smlouvy odstoupí, řekl, že Rusko je proti zrušení této dohody, ale pokud Washington hrozbu splní, bude nuceno učinit totéž. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova skutečným cílem je, že samy USA chtějí od smlouvy odstoupit.

Washington už nějakou dobu Rusko z porušování uvedené smlouvy obviňuje. V úterý ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že USA za 60 dní INF vypovědí, pokud Rusko do té doby svůj přístup ke smlouvě z roku 1987 nezmění a nezačne její podmínky také plnit. Pakliže tak Moskva neučiní, začne podle šéfa americké diplomacie běžet stanovený půlroční proces, jehož výsledkem bude odstoupení od smlouvy.

Rusko již dříve prohlásilo, že tuto smlouvu nijak neporušilo, a na tomto stanovisku nadále trvá.

Putin dnes novinářům řekl, že Kongres USA ještě před oznámením záměru odstoupit od INF vyčlenil peníze na vývoj nových raket. "To znamená, že rozhodnutí bylo přijato už dávno, ale v tichosti, přičemž si mysleli, že si toho nevšimneme. Avšak vývoj těchto raket je již v rozpočtu Pentagonu, teprve pak veřejně oznámili, že odstupují," citovala agentura TASS prezidenta.

Mluvčí Kremlu ještě před Putinem obvinil Spojené státy z manipulace. "Jde o vyostřování situace, v mnoha ohledech jde o manipulaci s fakty, aby se těmito fakty zamaskoval skutečný cíl USA, jímž je od smlouvy INF odstoupit," prohlásil Dmitrij Peskov.

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov rovněž dnes v této souvislosti na setkání se zahraničními vojenskými atašé v Moskvě řekl, že Rusko případný odchod USA od INF "nenechá bez odpovědi". Takovýto postup přitom označil za nebezpečný krok, který může negativně "ovlivnit nejen evropskou bezpečnost, ale i celkovou strategickou stabilitu".

Gerasimov podle agentury TASS rovněž řekl, že Rusko zvyšovalo "bojové možnosti svých pozemních strategických jaderných sil v důsledku rozšiřování amerického globálního systému protiraketové obrany". Za pochopitelné přitom označil, že země, které na svém území umístí americké raketové komplexy, se v případě odstoupení USA od INF stanou pro Rusko cílem případného úderu.

Související

Michail Gorbačov a Ronald Reagan Komentář

Gorbačov a Reagan před 35 lety odepsali jaderné zbraně středního dosahu. Dialog a ústupky budou nezbytné i v budoucnu

Před pětatřiceti lety, 8. prosince 1987, podepsali vrcholní představitelé Spojených států a Sovětského svazu, prezident Ronald Reagan a generální tajemník Michail Gorbačov, smlouvu o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Dokument otevřel cestu nejen k podstatnému omezení možnosti jaderného útoku v Evropě, ale také k ukončení studené války. Naopak, odstoupení od této smlouvy, k němuž se v roce 2019 uchýlila tehdejší administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, bylo zřetelným signálem, že vztahy mezi Washingtonem (potažmo celým Západem) a Moskvou výrazně ochlazují, byť málokdo čekal, že dosáhnou krize současných rozměrů.
Vladimir Putin

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.

Více souvisejících

INF (smlouva o likvidaci raket) Rusko USA (Spojené státy americké) Dmitrij Peskov Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy