Trumpovi na truc. Evropské země chtějí obcházet americké sankce vůči Iránu

Německo, Francie a Británie chtějí systematicky obcházet sankce USA vůči Íránu a slibují si od toho záchranu jaderné dohody s touto zemí z roku 2015. Německý ministr Heiko Maas dnes na ministerském setkání v rumunské metropoli Bukurešti potvrdil, že vzniká společnost, skrze niž bude možno rozvíjet obchod mezi Evropou a Íránem. A to navzdory tomu, že banky kvůli hrozbě postihu ze strany USA odmítají do Íránu převádět peníze. Podle Washingtonu to nebude mít dopad na tlak, který USA na Írán vykonávají, napsala agentura DPA.

Evropské země dlouhodobě mluví o potřebě zachovat jadernou dohodu s Íránem, kterou s Íránem podepsaly Spojené státy, Čína, Francie, Německo, Rusko a Británie. Teherán se v ní výměnou za zrušení mezinárodních sankcí zavázal výrazně omezit svůj jaderný program.

Dohodu ale ohrozil americký prezident Donald Trump, když v květnu loňského roku oznámil jednostranné obnovení sankcí ze strany USA. Podle Trumpa totiž jaderná dohoda s Íránem mír nepřinesla a země prý stále pracuje na vývoji jaderných zbraní. Krok USA kromě tří výše zmíněných zemí kritizovala i EU. Írán od loňského obnovení amerických sankcí několikrát pohrozil, že od dohody odstoupí.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano ale ve středu prohlásil, že Írán zatím jadernou dohodu navzdory znovu zavedeným americkým sankcím dodržuje. Potvrdil tak úterní prohlášení amerických tajných služeb, které prezident Trump na twitteru označil za "naivní".

Účelově založená společnost ponese název Instex, bude sídlit v Paříži na francouzském ministerstvu financí a do jejího čela se postaví německý bankéř Per Fischer. Společnost možní evropským podnikům navzdory americkým opatřením rozvíjet obchod s Íránem. Ten tak bude moci zásobovat Evropu například ropnými produkty. Peníze za ně Instex přepošle evropským podnikům, které na oplátku do Íránu vyvezou léky, potraviny a průmyslové výrobky. Americké postihy za finanční transakce do Íránu tak toto opatření umožní obcházet.

Ministr zahraničních věcí Mike Pompeo již v září prohlásil, že USA obcházení sankcí nebudou tolerovat. První reakce USA je ale klidná. Mluvčí ministerstva zahraničí USA podle agentury Reuters nepředpokládá, že by měly evropské snahy jakýkoli dopad na maximální hospodářský tlak USA.

Írán na opatření evropských zemí zareagoval zdrženlivě. "V zásadě je samozřejmě chvályhodné, že se EU staví proti americkým sankcím," prohlásil dnes náměstek íránského ministra zahraničí. Je ale podle něj třeba vyčkat, jak bude společnost Instex fungovat, a zřídit také obdobnou instituci na íránské straně, píše agentura Reuters.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán evropa EU (Evropská unie) sankce USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy