Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán

Gangy ve Švédsku se zaměřují mimo jiné i na izraelské cíle. Důkazem mají být útoky na izraelské ambasády ve Stockholmu a Kodani, i útok ve švédském areálu izraelské firmy Elbit System, která se specializuje na technologii v oblasti obrany a vnitřní bezpečnosti.

Švédská policie dopadla pachatele zodpovědného za střelbu v areálu společnosti Elbit Systems. Má jím být třináctiletý chlapec. "Byl v podstatě přistižen při činu," řekl serveru BBC policejní mluvčí August Brandt. Dané výstřely jsou vyšetřovány jako pokus o vraždu a trestný čin se zbraní. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Incident ovšem nebyl ojedinělý. Izraelské ambasády se staly cílem útoku ve Švédsku i Dánsku. Ani během těchto útoků nebyl nikdo zraněn. 

Šéf švédské bezpečnostní služby Sapo Fredrik Hallstrom řekl, že zapojení Íránu je „objektivní hypotéza“. Sapo taktéž obvinilo Írán z náboru členů švédských gangů, aby provedli útoky na izraelské nebo židovské cíle. Íránské ministerstvo zahraničí označilo obvinění za nepodložená. 

„Abychom pochopili, proč vidíme mladé švédské teenagery útočit na izraelské společnosti a ambasády, musíme si nejprve přiznat, že zde ve Švédsku již dlouhou dobu probíhá konflikt gangů,“ říká Diamant Salihu, investigativní kriminální novinář švédské veřejnoprávnítelevize SVT.

Od roku 2023 zuří ve Švédsku válka gangů. Aktéry jsou gang Foxtrot, což je nejnásilnější švédský gang, a Rumba, jeho konkurent. Nepokoje začaly poté, co vůdce gangu Foxtrot Rawa Majid vstoupil do smrtícího sporu s Ismailem Abdem, bývalým přítelem, který se stal vůdcem konkurenčního gangu Rumba. Abdova matka byla v září minulého roku zavražděna ve svém domě, což bylo rozbuškou pro nepokoje. Z vraždy byla obviněna dvojice mladíků, v té době starých 15 a 19 let. 

Po této události uprchl Majid do zahraničí, kde čelil mezinárodnímu zatykači, Interpolu i rostoucímu seznamu nepřátel. Izraelská zpravodajská služba Mossad tvrdila, že Majid s Íránem spolupracoval měsíce. Z nedávných útoků obvinila oba gangy, Foxtrot i Rumbu. 

Švédsko usilovalo o zatčení hlavy gangu Rumba Abda, který byl zatčen loni v Turecku, ale následně propuštěn na kauci. Ačkoliv Abdova skupina Rumba spolupráci s Íránem popřela, novinář Diamant Salihu říká, že Teherán se snažil gang přesvědčit, aby „spáchal zločiny pro režim“. I když není nepravděpodobné, že gangy byly vystaveny vnějšímu tlaku ze strany cizích mocností, nemusí to nutně souviset s případy teenagerů.

Podle policejní zprávy z letošního roku je ve Švédsku chyceno v kriminálních ganzích odhadem 14 000 lidí a dalších 48 000 lidí je s nimi údajně propojeno. Ačkoliv většinu členů gangů tvoří muži z přistěhovaleckého prostředí, stále více se zapojují mladí muži či mladiství z etnicky švédského prostředí. Sítě je navíc stále obtížnější sledovat, protože se více a více posouvají do online prostředí. Právě tyto změny ve švédské společnosti znepokojují policii i politiky. Nejnovější útoky gangů tak slovy Davida Sausdala jdou proti konvenčnímu chápání toho, co bylo dříve příčinou vážné kriminality.

Bývalá sociálně demokratická premiérka Magdalena Anderssonová vyzvala ke „zcela novému přístupu“, ale premiér Kristersson řekl, že „ve velké míře jde o problém spojený se špatnou integrací; a problém integrace je postaven na příliš velké imigraci“. 

Násilí gangů ve Švédsku přetrvává roky, v roce 2023 bylo při 363 střelbách zastřeleno 53 lidí a 109 zraněno. Zároveň má Švédsko nejvyšší počet smrtelných střeleb na hlavu v Evropě, což lze částečně přičíst sporům mezi dvěma mocnými gangy.

Když šéf kontrarozvědky Daniel Stenling řekl, že Sapo „nyní může potvrdit, že zločinecké sítě ve Švédsku jsou proxy, které Írán používá“, Írán si na protest předvolal nejvyššího švédského diplomata v Teheránu.

Stenling vznesl obvinění na tiskové konferenci. „Je to hodně o plánování a pokusech o provedení útoků proti izraelským a židovským zájmům, cílům a aktivitám ve Švédsku“ řekl serveru Voice of America. „Vidíme toto spojení mezi íránskými zpravodajskými službami, bezpečnostními službami a právě zločinci ve zločineckých sítích ve Švédsku. Vidíme toto spojení a také to znamená, že musíme mnohem více pracovat na mezinárodní úrovni, abychom se dostali k zločinům a byli schopni jim předcházet,“ dodal. 

Související

Více souvisejících

Policie Švédsko Švédsko gangy Írán Izrael

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 56 minutami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 4 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 4 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 5 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka

Nová vlna cel zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem zásadně promění ekonomické vztahy Spojených států se zbytkem světa. Cílem je oživit domácí výrobu, avšak mnoho firem stále váhá, zda přesunout své dodavatelské řetězce zpět do USA. A to právě kvůli Trumpovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy