Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán

Gangy ve Švédsku se zaměřují mimo jiné i na izraelské cíle. Důkazem mají být útoky na izraelské ambasády ve Stockholmu a Kodani, i útok ve švédském areálu izraelské firmy Elbit System, která se specializuje na technologii v oblasti obrany a vnitřní bezpečnosti.

Švédská policie dopadla pachatele zodpovědného za střelbu v areálu společnosti Elbit Systems. Má jím být třináctiletý chlapec. "Byl v podstatě přistižen při činu," řekl serveru BBC policejní mluvčí August Brandt. Dané výstřely jsou vyšetřovány jako pokus o vraždu a trestný čin se zbraní. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Incident ovšem nebyl ojedinělý. Izraelské ambasády se staly cílem útoku ve Švédsku i Dánsku. Ani během těchto útoků nebyl nikdo zraněn. 

Šéf švédské bezpečnostní služby Sapo Fredrik Hallstrom řekl, že zapojení Íránu je „objektivní hypotéza“. Sapo taktéž obvinilo Írán z náboru členů švédských gangů, aby provedli útoky na izraelské nebo židovské cíle. Íránské ministerstvo zahraničí označilo obvinění za nepodložená. 

„Abychom pochopili, proč vidíme mladé švédské teenagery útočit na izraelské společnosti a ambasády, musíme si nejprve přiznat, že zde ve Švédsku již dlouhou dobu probíhá konflikt gangů,“ říká Diamant Salihu, investigativní kriminální novinář švédské veřejnoprávnítelevize SVT.

Od roku 2023 zuří ve Švédsku válka gangů. Aktéry jsou gang Foxtrot, což je nejnásilnější švédský gang, a Rumba, jeho konkurent. Nepokoje začaly poté, co vůdce gangu Foxtrot Rawa Majid vstoupil do smrtícího sporu s Ismailem Abdem, bývalým přítelem, který se stal vůdcem konkurenčního gangu Rumba. Abdova matka byla v září minulého roku zavražděna ve svém domě, což bylo rozbuškou pro nepokoje. Z vraždy byla obviněna dvojice mladíků, v té době starých 15 a 19 let. 

Po této události uprchl Majid do zahraničí, kde čelil mezinárodnímu zatykači, Interpolu i rostoucímu seznamu nepřátel. Izraelská zpravodajská služba Mossad tvrdila, že Majid s Íránem spolupracoval měsíce. Z nedávných útoků obvinila oba gangy, Foxtrot i Rumbu. 

Švédsko usilovalo o zatčení hlavy gangu Rumba Abda, který byl zatčen loni v Turecku, ale následně propuštěn na kauci. Ačkoliv Abdova skupina Rumba spolupráci s Íránem popřela, novinář Diamant Salihu říká, že Teherán se snažil gang přesvědčit, aby „spáchal zločiny pro režim“. I když není nepravděpodobné, že gangy byly vystaveny vnějšímu tlaku ze strany cizích mocností, nemusí to nutně souviset s případy teenagerů.

Podle policejní zprávy z letošního roku je ve Švédsku chyceno v kriminálních ganzích odhadem 14 000 lidí a dalších 48 000 lidí je s nimi údajně propojeno. Ačkoliv většinu členů gangů tvoří muži z přistěhovaleckého prostředí, stále více se zapojují mladí muži či mladiství z etnicky švédského prostředí. Sítě je navíc stále obtížnější sledovat, protože se více a více posouvají do online prostředí. Právě tyto změny ve švédské společnosti znepokojují policii i politiky. Nejnovější útoky gangů tak slovy Davida Sausdala jdou proti konvenčnímu chápání toho, co bylo dříve příčinou vážné kriminality.

Bývalá sociálně demokratická premiérka Magdalena Anderssonová vyzvala ke „zcela novému přístupu“, ale premiér Kristersson řekl, že „ve velké míře jde o problém spojený se špatnou integrací; a problém integrace je postaven na příliš velké imigraci“. 

Násilí gangů ve Švédsku přetrvává roky, v roce 2023 bylo při 363 střelbách zastřeleno 53 lidí a 109 zraněno. Zároveň má Švédsko nejvyšší počet smrtelných střeleb na hlavu v Evropě, což lze částečně přičíst sporům mezi dvěma mocnými gangy.

Když šéf kontrarozvědky Daniel Stenling řekl, že Sapo „nyní může potvrdit, že zločinecké sítě ve Švédsku jsou proxy, které Írán používá“, Írán si na protest předvolal nejvyššího švédského diplomata v Teheránu.

Stenling vznesl obvinění na tiskové konferenci. „Je to hodně o plánování a pokusech o provedení útoků proti izraelským a židovským zájmům, cílům a aktivitám ve Švédsku“ řekl serveru Voice of America. „Vidíme toto spojení mezi íránskými zpravodajskými službami, bezpečnostními službami a právě zločinci ve zločineckých sítích ve Švédsku. Vidíme toto spojení a také to znamená, že musíme mnohem více pracovat na mezinárodní úrovni, abychom se dostali k zločinům a byli schopni jim předcházet,“ dodal. 

Související

Více souvisejících

Policie Švédsko Švédsko gangy Írán Izrael

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy