Lhala Mayová o brexitu? Z Británie zní závažné obvinění

Britská premiérka Theresa Mayová nebyla upřímná ohledně dohody o brexitu, kterou dojednala s EU, zdůrazňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm připomíná, že Mayová mnohokrát opakovala, že jde o jedinou dohodu, která je na stole, zatímco nyní přiznává, že tomu tak není.

Rozhodnout musejí poslanci

Mayová tuto skutečnost přiznala po tlaku poslanců ze své vlastní strany i zástupců EU, poukazuje renomovaný deník. Kritizuje, že kabinet Mayové se rozhádal s evropskými lídry, navíc je terčem posměchu britské veřejnosti.

„Konzervativní poslanci otevřeně říkají, že je čas, aby Mayová odešla,“ pokračuje editorial. Za mimořádnou označuje skutečnost, že vlastní strana premiérky tvrdí, že jiný předseda vlády má větší šanci obnovit důvěru, na které závisí budoucnost vlády i celé země.

Ještě mimořádnější je situace, kdy zastánci brexitu naznačují, že premiér z Labouristické strany by mohl být lepší než stávající konzervativní premiérka, konstatuje britský server. Deklaruje, že strůjcem svého neštěstí je ovšem sama Mayová, která tlačila hranice politického ponížení na neúnosnou mez.

Doslova apoštolský přístup Mayové k brexitu může vysvětlovat fakt, že současná premiérka podporovala setrvání země v EU a nyní musela projevit horlivost konvertity, aby přesvědčila zastánce brexitu, nastiňuje The Guardian. Dodává, že politička ovšem nedokázala pochopit, že premiér musí dokázat přetáhnout ostatní na svou stranu, činit kompromisy a vystupovat jako lídr.

Mayová proti tomu nekomunikovala, neodpovídala na otázku a nečinila rozhodnutí na základě získané zpětné vazby, vysvětluje prestižní server. Podotýká, že v momentě, kdy s takovým hodnocením přicházejí poslanci z její vlastní strany, není problém pouze v politickém kurzu, ale též v neprostupných osobních bariérách.

„Jediná cestou, jak nyní postupovat, je nechat zákonodárce odhalit a projevit názor parlamentu,“ píše respektovaný deník. Britští poslanci podle něj musejí převzít iniciativu a rozhodnout, co se v dolní komoře parlamentu bude odehrávat a v jakém časovém rámci.

V takovém případě zřejmě dojde k sérií hlasování o kompromisních možnostech brexitu, očekává The Guardian. Konstatuje, že čím dříve se většina poslanců přikloní k alternativě vůči opuštění EU bez dohody, tím lépe.

Stále silnější polarizace

Polarizován ovšem není pouze britský parlament, ale celá země a voliči drží zákonodárce v nejistotě, poukazuje prestižní server. Varuje, že nelze podceňovat možné otřesy vyplývající z takové situace, kterou ilustruje i prohlášení ministra financí Philipa Hammond jdoucí proti oficiální vládní politice, podle něhož si možnost vypsání druhého referenda o brexitu zaslouží zvážení.

Skutečnost, že Hammond nebyl za svou poznámku odvolán, ukazuje podle editorialu abnormálnost situace. „Pokud parlament převezme kontrolu nad vývojem, pak otevře cestu k možnému stranickému přeskupení,“ soudí britský deník. Vysvětluje, že dohoda o brexitu, která by prošla parlamentem pouze díky hlasům opozice, by vytvořila novou parlamentní většímu, což je důvod, proč ministr pro brexit Stephen Barclay varuje, že daný scénář by vedl k předčasným volbám.

Nové volby by mohl uvítat lídr opoziční labouristů Jeremy Corbyn, který se domnívá, že země je připravena na nejlevicovějšího premiéra ve své historii, připouští The Guardian. Zdůrazňuje však, že zatímco konzervativci jsou stranou za brexit, kterou vede osoba preferující setrvání v EU, labouristé jsou stranou stoupenců členství v unii, kterou vede někdejší zastánce brexitu.

Pokřik „Kde je Jeremy Corbyn?“, který zněl na sobotní masivní demonstraci proti brexitu by měl lídra labouristů přimět k přemýšlení o další strategii, nabádá renomovaný server. Naznačuje, že volby by patrně nevedly k opětovnému nastolení jednobarevné vlády, přestože britský volební systém nadále vytváří iluzi, že dokáže generovat jasnou parlamentní většinu.

Velké britské strany jsou však vnitřně rozdělené a brexit přináší ještě polarizovanější bipartijní systém a polarizovanější elektorát, když oslabuje tradiční pravo-levé dělení, vysvětluje editorial. Připomíná, že v minulosti byly velké strany v Británii schopné oslovit pravici i levici, když sestavovaly koalice ovládané centristy jednotlivých stran.

Centristé v Konzervativní straně jsou však oslabováni bezhlavou populistickou politikou, a tak Mayová mimo jiné nezpochybnila odchod z EU jako takový, jelikož by se její strana mohla přiklonit k tvrdému brexitu, konstatuje The Guardian. Považuje to za důkaz, že hlavní britské politické strany jsou rozdělené a nedokážou se vypořádat s ničivými následky brexitu, což by mělo znepokojovat všechny Brity.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 1 hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 8 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem

Německý zdravotnický sektor čelí největšímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků, což má zásadní dopad na efektivitu a dostupnost zdravotní péče. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy