Zlepšete postavení Romů! Česko je opět pod palbou kritiky ze Štrasburku

Štrasburk/Praha - Rada Evropy vyzývá Českou republiku k většímu úsilí o zlepšení postavení Romů. Vážným problémem údajně zůstává segregace romských dětí ve školství. Komisař pro lidská práva při Radě Evropy Nils Muižnieks ve své dnešní zprávě kritizuje i to, že stále nebyl odstraněn vepřín z někdejšího areálu koncentračního tábora v Letech.

"Segregace romských dětí ve vzdělávání nadále vyvolává vážné znepokojení, pokud jde o lidská práva v České republice. Mnohé z nich jsou vyučovány jako děti s mírným postižením, což je v rozporu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007, jenž Českou republiku za tuto praxi odsoudil. Na odstranění tohoto nedostatku je třeba naléhavě pracovat," uvedl Muižnieks.

Muižnieks připustil, že české úřady učinily povzbudivé kroky včetně integračních strategií, opatření na potírání projevů rasové nenávisti nebo snah o větší zastoupení národnostních menšin v policejních sborech. Přesto ale je třeba udělat spoustu práce k vymýcení protiromského rasismu.

Komisař dále vyzval místní úřady, aby v přístupu k Romům měly více na zřeteli lidská práva, a to zejména podporou práce zmocněnců pro romskou problematiku, poskytováním bydlení a dalších služeb sociálně slabým rodinám a zabráněním vystěhovávání Romů.

Jeho zpráva se týká rovněž situace lidí s postižením. Komisař vyjádřil znepokojení nad skutečností, že zhruba 60.000 postižených žije izolováno v ústavech a že více než 30.000 z nich je zcela nebo částečně zbaveno způsobilosti k právním úkonům.

Podle jiné nedávné studie EU ve všech sledovaných zemích přes 80 procent dotazovaných Romů žilo v domácnostech ohrožených chudobou. V Portugalsku, Itálii a Francii to byli téměř všichni. Přes 90 procent je takových romských domácností na Slovensku a ve Španělsku. Méně než třetina Romů v EU měla zaměstnání. Z porovnávaných zemí pouze v Česku přesáhl počet zaměstnaných Romů hranici 40 procent. V Portugalsku, Itálii nebo Francii mělo placenou práci dokonce jen zhruba deset procent Romů, píše server ceskatelevize.cz.

"Začleňování Romů v Evropě je ekonomickou, sociální a morální nutností, třebaže se výzvy, kterým romské komunity čelí, v jednotlivých členských státech liší," řekl nedávno eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Česká republika má sice peníze na romské projekty, ale neví, kam s nimi, protože postrádá vize. Potvrzují to i některá česká občanská sdružení. "Peníze Česko dostatečně investuje spolufinancováním různých evropských projektů, ale to všechno je jenom do roku 2013 a Evropské komisi se jedná o dlouhodobé vize do roku 2020, a to my ještě nemáme," říká ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Wishwanathan.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Romové Školství

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Lavrov vyzval Západ, aby si nezahrával s Ruskem. Varoval před připojením Ukrajiny k NATO

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během projevu na 79. Valném shromáždění OSN varoval evropské země před snahami o konfrontaci s Ruskem a „vtažením“ Ukrajiny do NATO. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy