Brusel se naštval, Česku hrozí tahanice kvůli šperkům

Brusel/Praha - Evropská komise vyzvala Českou republiku, aby umožnila volný dovoz šperků z Nizozemska. Pokud ČR neodstraní tyto překážky do dvou měsíců, obrátí se komise na Soudní dvůr Evropské unie, píše se v dnešním sdělení EK.

Jde o to, že český Puncovní úřad odmítá uznat puncovní značky používané na špercích v Nizozemsku. Podle komise český úřad tvrdí, že nizozemské puncovní značky neumožňují odlišit výrobky pocházející z Evropské unie od výrobků ze třetích zemí, třeba z Číny a Hongkongu.

"Požadovali jsme, aby puncovní značky na špercích vyrobených Nizozemci v Hongkongu byly odlišné od značek na špercích vyrobených v samotném Nizozemsku. Protože jinak se zboží vyrobené v Asii stává automaticky zbožím evropským," řekl ČTK ředitel puncovní inspekce Dušan Bouša. Nizozemci podle něj tvrdí, že šperky se vyrábí podle jejich legislativy a pod jejich dohledem.

Podle ředitele puncovní inspekce s českým postojem neoficiálně souhlasí řada evropských států. "Ale oficiálně se nikdo nepřipojí," řekl Bouša. Situace podle něj zatím vypadá tak, že komise dá za pravdu Nizozemsku.

Při nákupu šperku tedy dodržujte několik základních pravidel:

1. Nakupujte v kamenných obchodech

To je jasné, že na ulici vám nikdo nic nezaručí!

2. Kontrolujte si puncy

V každém pořádném zlatnictví by měli mít přehled o svých ryzostech a neměli by mít problém vám půjčit i tu lupu, abyste si mohli vše překontrolovat.

3. Trvejte na pečlivém vyplnění paragonu

V každém správném zlatnictví by vám při koupi zlatého šperku měli na paragon sami vypsat o jakou ryzost se jedná a jakou má šperk váhu.

Pokud to neudělají a nechtějí ani potom, co je o to požádáte, dejte ruce od toho. To je podezřelé a nevidím jediný důvod, proč by to mělo poctivému prodejci vadit.

Ještě malé varování nakonec. Občas do obchodu lidé zanesou své šperky, že je chtějí opravit v domnění, že se jedná o zlatý šperk. Bohužel jsou zklamaní, když zjistí, že jde o bižuterii. A to má na sobě punc! Bohužel jen padělaný. A to tak chytře, že ani nejde o padělání puncovní značky, což je trestné, ale jen napodobí to číslo 585 písmeny BSB. V tak malých rozměrech to člověk může přehlédnout. Obvykle jsou vedle ještě 2 značky, které ani nemají žádný obrázek, nebo nápis a když už mají tak třeba písmena GD aby to vyvolalo spojení se slovem gold. Dávejte si na to pozor! Když se těchto ošizených lidí ptáme, kde to koupili, řeknou obvykle že v zahraničí, od někoho přímo na ulici za "výhodnou cenu", nebo že to dostali darem.

(Zdroj: drahokam.com)

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise Nizozemí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 2 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 9 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy