Záhada "romské" blonďaté holčičky: Kolik jí je? Irsko hlásí podobný případ

Atény - Malá blonďatá dívka nalezená minulý týden ve středním Řecku u romského páru nepatří k žádnému z 610 dětí pohřešovaných Interpolem. Podle britského listu The Independent to dnes oznámila řecká policie. K obdobnému případu došlo také v Irsku, kde policisté v pondělí odebrali romské rodině v Dublinu blonďatou sedmiletou holčičku, uvedl irský list Sunday World.

Řecká policie prověřuje desítky případů zmizení dětí v nejméně čtyřech zemích, odkud by pravděpodobně mohla pocházet. Jde o USA, Švédsko, Polsko a Francii.

Vyšetřovatelé pracují nyní na nejpravděpodobnější hypotéze, že dítě slyšící na jméno Maria mohlo uvíznout u romského páru poté, co řecké úřady rozbily v letech 2008 a 2010 síť obchodníků s dětmi. Šlo zejména o bulharské občany, kteří mířili do Řecka s cílem prodat malé děti k adopci.

Žena, která se spolu s partnerem o dítě starala a úřady ji spolu s ním již vsadily do vazby pro obvinění z únosu, tvrdí, že dítě převzala od skutečné matky. Ta se údajně o dítě nebyla s to starat.

Ačkoli původně média uváděla, že jsou Marii asi čtyři roky, nyní se má za to, že je starší. Odborníci po vyšetření chrupu odhadují, že jí je pět nebo šest let.

Irská policie po upozornění sousedů a delším vyšetřování odebrala romské rodině v Tallaghtu na jihu Dublinu sedmiletou blonďatou a modrookou dívku, napsal dnes na své webové stránce Sunday World.

Rodiče tvrdí, že jde o jejich dítě, ale policisty neuspokojily předložené doklady, včetně rodného listu, podle něhož se dívka narodila v roce 2006 v dublinské nemocnici Coombe. Nemocnice údajně nemá záznamy o narození dítěte v den udaném na rodném listě.

Irští policisté prozatím dítě rodině odebrali, ale nikdo nebyl obviněn. Podle Sunday World budou možná policisté chtít zkoušku DNA, která by potvrdila nebo vyvrátila, zda je dívka biologickou dcerou romských rodičů.

Řecko, stejně jako Česko, se potýká s Romy

V centrálním Řecku dochází k segregaci romských školáků od svých vrstevníků. Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že praxe užívaná ve střední Řecku představuje prvky diskriminace. Řecko svým přístupem v Lavidě a dalších městech porušuje práva na vzdělání. Tentokrát se jedná o šesté rozhodnutí Evropského soudu, které je s železnou pravidelností ignorováno řeckými orgány státu. Doposud neexistuje žádné vládní nařízení, které by v Řecku ukončilo veškeré projevy diskriminace školou povinných dětí.

Nevládní organizace the Greek Helsinki Monitor informuje o případu romských žáků z řeckého města Sofades, ve kterém je celá polovina místních obyvatel romské národnosti. Žije zde přes 400 romských rodin. V Sofades jsou celkem 4 školy. Jedna z nich je předurčena pro romské děti. Ty nesmějí navštěvovat ostatní tři školská zařízení ve městě, informuje hrebenar.eu.

Evropský soud pro lidská práva nařídil řeckým státním orgánům ve věci segregace 23 stěžovatelů z Lavidy jejich odškodnění ve výši 3 000 euro. Nadále by Řecko mělo ve městě ukončit segregaci Romů. Jak již bylo řečeno, není to první rozhodnutí evropského soudu ve věci segregace a rasismu řeckých orgánu státu. Viz. například rozsudek z roku 2008, kdy ve městě Sampanis docházelo taktéž k podobným segregacím romských dětí. Pokaždé bylo Řecko upozorněno, byla vydána doporučení, přesto Atény všechno ignorují.

Související

Více souvisejících

Řecko Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy