Romské děti žijou ve špíně. Kde je 1,5 miliardy, rýpla si Anglie do Slováků

Londýn - Britský list Daily Mail ostře kritizoval životní podmínky Romů ve druhém největším slovenském městě Košicích, které byly vyhlášeny letošním hlavním městem kultury Evropské unie. List podotýká, že město za to obdrželo přes 1,5 miliardy Kč, a ptá se, proč "romské děti stále žijí v tak děsivé špíně".

Podle deníku dostaly Košice vysokou sumu na zlepšení infrastruktury a například na oživení turistiky. Současnou realitou jsou podle něj "srdcervoucí snímky" předměstí Luník IX, v němž žije asi 8000 slovenských Romů, včetně moha dětí, které si hrají mezi odpadky a špinavými domy, v nichž žijí.

List také podotýká, že mnoho rodin nemá k dispozici plyn, vodu a elektřinu. Jde o oblast, kde jsou prakticky všichni obyvatelé nezaměstnaní. Hromadění odpadků už podle některých informací dospělo k vážnému znečištění tamních vodních zdrojů, což je problém, který začíná mít vliv i na zbytek města, nejen na toto romské předměstí.

Podle studie, která je za poslední roky prvním oficiálním odhadem velikosti romské menšiny na Slovensku, žije v zemi pod Tatrami přibližně 403.000 Romů, což je 7,5 procenta celkového počtu obyvatel země. Před dvěma lety se v sčítání lidu přihlásilo na Slovensku k romské národnosti téměř 106.000 obyvatel. Odborníci už tehdy upozorňovali, že skutečný počet Romů na Slovensku je vyšší.

Slovenské úřady si od mapovaní stavu romské menšiny slibují získání informací potřebných pro pomoc Romům, z nichž většina žije v asi 800 osadách zejména na středním a východním Slovensku. Zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii.

Související

Více souvisejících

Romové Slovensko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy