Prezident EU důrazně: Pryč s populismem, přistěhovalectví je znakem...

Berlín - Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy ve svém dnešním projevu k situaci v Evropě podle agentury DPA obhajoval volnost pohybu osob, kritizoval strach z přistěhovalectví a varoval před rostoucím populismem v členských státech Evropské unie. Sílící nedůvěře vůči Evropě se podle něj dá čelit jen konkrétními politickými úspěchy.

"Populismus a nacionalismus nemohou dát odpovědi na výzvy naší doby," řekl Van Rompuy v projevu předneseném v Berlíně. "Musí se vrátit (hospodářský) růst, musejí vzniknout nová pracovní místa." A toho podle něj nemůže dosáhnout žádná země sama.

Prezident EU kritizoval hesla jako "chudinská turistika" nebo "sociální dumping". I když se musí potírat zneužívání (sociální pomoci), není nakonec podle něj mobilita osob v unii příliš velká, nýbrž naopak příliš malá. O tom prý svědčí miliony volných pracovních míst, která nejsou obsazena navzdory vysoké míře nezaměstnanosti.

Ke kritickým postojům například vůči přistěhovalectví Rumunů a Bulharů Van Rompuy uvedl, že svoboda pohybu osob v Evropě je "znakem civilizace". V souvislosti s ilegálním přistěhovalectvím z mimoevropských zemí ale hájil restriktivní kurz EU. Aby se zabránilo katastrofám jako (říjnové potopení přetíženého plavidla s africkými uprchlíky) u ostrova Lampedusa, je podle něj nezbytné bojovat i proti příčinám v zemích původu a tranzitu běženců.

Češi a EU?

Velkým handicapem je relativně nízká informovanost české společnosti o podrobnějších aspektech činnosti a fungování EU jako celku a jejích jednotlivých institucí. Nízká informovanost o nařízeních, směrnicích a rozhodnutích, která EU produkuje, a která regulují nebo upravují nejrůznější stránky každodenního života, je reflektována v následující statistice.

Zatímco v roce 2003 77 % Čechů toužilo vstoupit do EU, v roce 2012 si 74 % z nich nemyslelo, že EU přijímá rozhodnutí, která jsou v jejich zájmu. Statistika je na první pohled zarážející, jenže při bližším pohledu do historie narazíme na zajímavý fakt, který je samotným kořenem problematického vztahu české veřejnosti k Evropské unii.

Jen o několik měsíců po zásadním referendu, odpovědělo 65 % Čechů, že opatření EU neprospívají jejich potřebám. Od té doby údaj nikdy neklesl pod 59 % a dostal se až k letošním 74 %. Nadšení pro vstup do EU tedy zřejmě bylo především reflexí touhy české společnosti definitivně se zapojit do západních struktur. Prosazování a udržování zásad demokracie a principů solidarity také Češi vnímají jako největší přednost EU. Souhlas s unijním přístupem k těmto hodnotám mírně klesá, nicméně pohybuje se dlouhodobě okolo 70 %, respektive 60 %.

Názorová protichůdnost v době vstupu do EU, je zřejmá na první pohled. Spolu se zájmem o udržování demokratických principů v Unii je viditelné, že Češi vnímali vstup především jako poslední krok v cestě na Západ. Protože připojení k základnímu pilíři evropské demokratické struktury znamenalo cíl samo o sobě, své působení v jeho rámci Češi mnohdy vnímají kriticky, napsal server euractiv.cz.

Související

Více souvisejících

Herman Van Rompuy EU (Evropská unie) češi

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy