Přestřelka kvůli Romům: Hollande fandí rasismu, běsní Rumunsko

Bukurešť - Jedna z hlavních rumunských organizací hájících práva Romů dnes obvinila francouzského prezidenta Françoise Hollandea z povzbuzování rasismu. Podle agentury AFP tak reagovala na nový útok proti Romům v Paříži.

"Vaším cílem je zbavit Francii Romů... bez ohledu na ústavu, na evropské zákony a na lidská práva," citovala agentura z dopisu rumunského sdružení CRISS adresovaného Hollandeovi a předsedovi Evropské komise Josému Barossovi. "Vaše projevy a vaše politika povzbuzuje rasismus a násilí proti Romům," dodala zmíněná nevládní organizace.Organizace má Hollandeovi za zlé mimo jiné to, že "pokračuje v politice kolektivního vyhánění", s níž začal jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Nicolas Sarkozy. "Na první pohled lze tuto vaši politiku považovat za úspěšnou, protože se vám podařilo za rok odsunout desítky tisíc Romů," dodala ironicky.

Podle AFP zpráva zveřejněná Ligou na obranu lidských práv a Evropským střediskem pro práva Romů uvádí, že Paříž v roce 2013 pokračovala v likvidacích romských táborů. Hollande ovšem při své půlroční tiskové konferenci prohlásil, že se vláda nemusí za svou politiku vůči Romům červenat. Vše se podle něj dělo v rámci zákonů.

Ve Francii žije kolem 300 tisíc Romů, tedy zhruba stejně jako v Česku a o poznání méně než na Slovensku (550 tisíc). Na rozdíl od svých francouzských kolegů ale čeští ani slovenští Romové nekočují: jednak přirozeně vytvořili vlastní osady, jednak přestali kočovat následkem zákonného zákazu z roku 1958. Kolik cikánů kočuje ve Francii lze těžko odhadnout, informuje server kalimera.cz.

Ještě před dvaceti lety nemohli Romové ve Francii podle zákona nikde tábořit déle než 40 dní (po té době je vyháněli četníci). Takže chodit do školy nepřipadalo v úvahu. Dnes již zákon o 40 dnech neplatí a děti mohou chodit do školy, přesto se tak většinou neděje (a když ano, tak jen na krátkou dobu).

Příchod Romů do Evropy počátkem 15. století je spojován s Turky pronikajícími v té době na Balkán. Pod tímto tlakem nejspíš Romové postupovali podél Dunaje do nitra Evropy, uvedl national-geographic.cz. Curyšský kronikář poznamenal: „Léta páně 1418 přišel celkem neznámý národ do Curychu, který nebyl v těchto zemích dosud spatřen. Bylo jich asi 14 000 žen, mužů a dětí. Tábořili před městskými hradbami a zdrželi se 6 dní. Tvrdili, že jsou z Malého Egypta a z Igritzu..."

Související

Více souvisejících

Romové Rumunsko Francie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy